Ndryshe nga “Forbes” që vlerësoi Kristiano Ronaldon si sportistin e vitit, argjentinasi Lionel Messi është sportisti i vitit (2023) sipas TIME.

Revista amerikane admiron superyllin e futbollit argjentinas, i cili në vitin 2022 udhëhoqi Kombëtaren e vendit të tij drejt majës së botës në Kupën e Botës, ndërsa në verën e vitit 2023 vendosi të vazhdojë karrierën në MLS dhe Inter Miami.

TIME në tekstin e saj përmend ndër të tjera për Messin: “Ai është futbollisti më i madh i gjallë, padyshim më i miri që ka luajtur ndonjëherë lojën më të njohur në botë, i cili vitin e kaluar udhëhoqi Argjentinën në fitoren e saj të parë në Kupën e Botës në gati katër vjet dekada”.

Pastaj ka një referencë për debutimin e tij në MLS, ku Kim Kardashian dhe LeBron James ishin duke gjykuar. Messi fitoi Kupën e Ligës, por skuadra e tij nuk arriti në play-off të MLS.

“E vërteta është, për fat të mirë, unë kisha disa opsione për të vazhduar karrierën time që ishin interesante dhe më duhej t’i analizoja dhe të mendoja për to, madje t’i peshoja me familjen time, përpara se të merrja vendimin përfundimtar për të ardhur në Miami. i pari në TIME Messi dhe vazhdoi:

“Zgjedhja ime e parë ishte të kthehesha në Barcelonë, por nuk ishte e mundur. U përpoqa të kthehesha dhe nuk ndodhi. Është gjithashtu e vërtetë që më vonë kam menduar shumë për të shkuar në ligën e Arabisë Saudite, ku e njoh vendin dhe ata kanë krijuar një organizim shumë të fortë që mund të bëhet një ligë e rëndësishme në të ardhmen e afërt. Ishte Arabia Saudite ose MLS dhe të dyja opsionet më dukeshin shumë interesante”.