Gjiganti i Premier Ligës, Manchester City thuhet se mund të përjashtohet nga edicioni 2024/25 i Ligës së Kampionëve nëse ndodh një skenar makthi.

Skuadra e Pep Guardiolës është kampione në fuqi e Kupës FA, Ligës Premier dhe Ligës së Kampionëve, ndërsa këtë sezon ata nuk kanë arritur majat e mprehta të sezonit të kaluar, ka të gjitha pritjet që në fund do të sfidojnë në të gjitha frontet.

Ylli i tyre, Kevin De Bruyne është duke u rikthyer në ekipin e parë, pasi pësoi një dëmtim në ndeshjen hapëse të sezonit kundër Burnley, ndërsa Erling Haaland, i cili shënoi një rekord të klubit me 52 gola në të gjitha garat sezonin e kaluar, është gjithashtu i vendosur të kthehet nga lëndimi.

Megjithatë, çuditjet më të papritura kanë bërë që Cityt mund t’i duhet të përfundojë si kampion i Ligës Premier për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Në të vërtetë, nëse Girona fiton La Ligën dhe City humbet Ligën Premier, klubi simotër Girona mund të jetë në gjendje të ndalojë skuadrën e Guardiolës që të luajë në garën elitare të klubeve evropiane sezonin e ardhshëm.

Kjo për shkak të rregullave të UEFA-s për pronësinë me shumë modele. Sipas rregulloreve të UEFA-s, dy ekipe nga i njëjti grup pronësie nuk mund të konkurrojnë kundër njëra-tjetrës.

Nëse dy klube nga i njëjti grup pronësie kualifikohen për të njëjtën garë të UEFA-s, kualifikohet skuadra që përfundon më së miri në kampionatin e saj vendas.

Nëse dy skuadra përfundojnë në të njëjtin pozicion, ajo me koeficientin më të lartë të klubit, që në këtë rast është City, do të kualifikohej.

Megjithatë, nëse Girona fiton La Ligën dhe City përfundon i dyti në Ligën Premier, skuadra spanjolle do të luajë në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm dhe City do të futet në Ligën e Evropës.

Aktualisht, skenari i fundit nuk është përtej mundësive, me Gironan në krye të La Ligës dhe Cityn pesë pikë larg vendit të parë në kampionatin anglez.

Lidhjet mes Cityt dhe Gironas janë të pamohueshme. Në gusht 2017, City Football Group bleu 44.3 për qind të aksioneve në Girona në një partneritet të barabartë me Girona Football Group në pronësi të Pere Guardiola, vëllait të trajnerit të Cityt, Pep.

Që atëherë, CFG ka rritur aksionet e saj në 47 për qind, ndërsa Pere Guardiola tani zotëron 16 për qind. Një tjetër 35 për qind është në pronësi të Marcelo Claure, presidenti i ekipit bolivian Club Bolivar, një klub i cili gjithashtu është ndër 13 klubet nën portofolin e CFG. /Telegrafi/