Futbolli gjerman duket se ka hyre ne nje krize te thelle. Eliminimi i Bajernit nga Liverpuli ka hapur një debat shumë të madh nëpër mediet gjermane.

Të shumtë janë gazetarët dhe figurat e sportit që po flasin për një krizë të futbollit gjerman, por ka dhe nga ata që e cilësojnë si diçka normale dhe jo shqetësuese ecurinë e ekipeve të Bundesligës.

Një ndër ata që kanë mbajtur qëndrimin me kritik ka qenë Mikael Balak. Ish-mesfushori i kombëtares gjermane ka renditur të gjitha dëshimet e fundit të kombëtares gjermane dhe klubeve të Bundesligës dhe ka thënë se është e qartë që diçka nuk po shkon në futbollin gjerman.

“Dështuam në Botëror, dështuam në Ligën e Kombeve, ndërsa në çerekfinalet e Champions League s’do të kemi asnjë skuadër gjermane. Kjo tregon qartazi s’po i bëjmë gjërat siç duhet. Kam dëgjuar shumë vetë që mundohen t’i shmangen problemet, por unë nuk e kuptoj pse s’duhet t’i themi gjërat troç”, tha Balak.