U deshën 120 vjet pritje për të parë Bayer Leverkusen të pushtonte Meisterschale, më në fund ia dolën. Mjeshtri i festës së kampionatit, Xabi Alonso, gjithnjë e më i vendosur në krye të klubit pas thashethemeve të shumta të transferimeve që e kanë shqetësuar muajt e fundit.

Por kush do të vinte bast se ai, një trajner i ri me pak përvojë, do të ishte në gjendje të fitonte kampionatin e parë në historinë e tij shekullore? Një emër mbi të gjitha: José Mourinho, i cili e ka trajnuar te Real Madrid nga viti 2011 deri në 2013.

Duke i dëgjuar pesë vjet më vonë, fjalët e Mourinhos thuajse tingëllojnë si një profeci. “Pozicioni i tij në fushë dhe njohuritë e tij për lojën janë të shkëlqyera – deklaroi ai pesë vjet më parë gjatë një interviste duke folur për ish-nxënësit e tij – Ai luajti në Spanjë, Angli dhe Gjermani.

Ai u drejtua nga Guardiola te Bayern, nga unë dhe Ancelotti te Real Madrid, nga Benitez te Liverpool Duke marrë parasysh karrierën e tij, mendoj se Xabi Alonso ka cilësitë për të qenë një menaxher i shkëlqyer. Ishte viti 2019 dhe ish-mesfushori spanjoll drejtonte Real Sociedad B, pasi kishte kaluar vetëm një sezon në stolin e të rinjve të Real Madridit. Një tjetër bast i fituar nga ana e tij”.