Ky fundvit do te jete shume i ngjeshur per boksierin shkodran Nelson Hysa. Kjo sepse deri ne fund te 2023-shit, ai do te zhvilloje edhe 3 ndeshje ne boksin profesionist, me te cilat deshiron te beje realitet premtin e bere per te zbritur poshte 50-shes me te mire te Botes.

Ne kete menyre, pas aktivitetit te planifikuar per t’u zhvilluar me 18 nentor ne Tirane (ku do te edhe dy shkodranet e tjere Arjo Kajoshi dhe Senad Drini), si dhe atij te Frankfurtit ne Gjermani planifikuar me 16 dhjetor (ku numri i boksiereve shkodrane do jete me i madh), ka dale ne skene edhe nje tjeter aktivitet i rendesishem.

Keshtu, me 28 nentor, pikerisht ne Diten e Pavaresise, ne Tirane do te zhvillohet nje tjeter aktivitet i rendesishem i boksit profesionist. Dhe ajo çka eshte interesante, ate do ta organizoje kengetari i njohur Noizy, i cili tashme ka marre edhe rolin e promotorit te boksit dhe po zhvillon ne kete menyre te parin aktivitet. Ja çfare shkruan ai per te:

“E dashur Shqiptari me date 28 Nentor do te organizoj per here te pare si Promotor nje nate spektakolare te paharrueshme me boksieret me te mire te trojeve tona. Çfare do jete ndryshe në kete event? Perveç faktit qe Noizy do te kendoje dhe do te beje nje superhapje per kete event, tamam si te koncertet “ALPHA”, do te kemi dhe artista tjere suprize shume te dashur per pupullin.

Por gjeja me e rendesishme eshte se asnje ndeshje nuk do te jete e blere per te fituar, secili boksier qe do te hyje në ate ring, shansin per ta fituar ndeshjen do ta ket 50 me 50 si per çunat tane por dhe per kundershtaret. Do fitojme si Luan ose do te humbim si Luan. Nuk ka me hile në boks ka ardh koha te rrisim nivelin e boksit Shqiptar.

Une kam besim te fort te çunat tane pasi shumicen i njoh personalisht dhe I kam ndjek gjate stervitjes pergatitore per kete event. Keta nuk jan njerez normal, keto bisha në trupa njerzisht, keto bishat rrezikojne jeten e tyre çdo dite për kete sport agresiv ndaj ju pres te gjitheve t’i suportojme me date 28 Nentor te PARKU OLIMPIK “FETI BOROVA”. Dhe dicka tjeter shume e rendesishme do te kemi 2 ndeshjet kryesore per Tituj “WBC” & “WBC YOUTH TITLE”.