Nelson Hysa nuk ka te ndalur. Brenda 10 ditesh ai fiton te dyten ndeshje ne boksin profesionist dhe vijon rrugen e tij te sukseseve duke i ngjitur edhe me shume shkallet ne ranglisten boterore.

Mbremjen e djeshme ne nje nate gala, pikerisht ne kete date qe perkonte me Festen e Pavaresise, ne parkun olimpik “Feti Borova” eshte organizuar nga kengetari i njohur Noizy nje event boksi shume i veçante ne te cilin ka marre pjese edhe boksieri shkodran.

Ai ka patur perballe boksierin 33 vjeçar nga Kolumbia Deivis Casseres i cili kishte nje bilanc te pasur ne profesionizem me plot 53 ndeshje te zhvilluara. Megjithate kolumbiani ka arritur t’i rezistoje vetem disa sekonda grushtave te Nelson Hyses dhe eshte detyruar te pranoje humbjen.

Kjo fitore per boksierin shkodran Nelson Hysa eshte shoqeruar me fitimin e nje titulli te rendesishem te Federates WBC pikerisht ate te WBC HEAVY WEIGHT.

Kjo ishte fitorja e 13-te per Hysen ne boksin profesionist, ne po kaq ndeshje te zhvilluara. Por njekohesisht plot 11 prej ketyre fitoreve i ka arritur me KO perballe kundershtareve, çka ia rrisin edhe me shume vleren atyre.

Para ndeshjes se mbremshme, Nelsoni ndodhej ne vendin e 66-te ne ranglisten boterore dhe pas kesaj fitoreje me shume siguri qe do t’i ngjite edhe disa shkalle ne kete renditje. Edhe muaji dhjetor pritet te jete i ngarkuar per te dhe boksieret shkodrane, te cilet premtojne te tjere suksese.
Gjergj KOLA