Ditë gëzimesh në familjen Leka. Dy ditë më parë, pjestari i saj- Nikolini ka festuar fitoren e një trofeu tjetër nën drejtimin e Vllaznisë së femrave, ndërsa sot ai feston ditëlindjen. Mbush 52 vjeç dhe padyshim që këtë përvjetor do ta ndajë bashkë me familjen e tij, shokët, miqtë por edhe pjestarët e ekipit.

Këtyre të fundit padyshim që i dedikohet shumë sepse po i dhurojnë kënaqësi të pafund. Jo më kot, ka hyrë tashmë në histori si trajneri më i suksesshëm në historinë e futbollit shqiptar të femrave sepse ka fituar deri më tani shtatë të tilla.

Nikolin Leka ka marrë drejtimin e Vllaznisë në korrik të vitit 2015 dhe që atëherë vijon punën me këtë ekip duke patur një karrierë shumë të suksesshme. Ka fituar tre tituj kampion në sezonet 2015-2016, 2016-2017 dhe 2017-2018. Por ndërkohë në Kupën e Shqipërisë bashkë me trofeun e fituar dy ditë më parë, i janë bërë katër të fituara, pikërisht në sezonet 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 dhe 2018-2019.

Në total deri më tani ka fituar 7 trofe me Vllazninë dhe është shumë pranë të 8-it sepse vajzat kuqeblu po ecin të sigurta edhe drejt fitimit të titullit kampion të këtij sezoni.

Leka nuk ka patur një karrierë të suksesshme si futbollist teksa ka luajtur deri me të rinjtë e Vllaznisë por pa arritur dot tek të rriturit, pasi ekipi i fundit të viteve ’80 ka qenë i blinduar me lojtarë të talentuar dhe ishte shumë e vështirë të depërtoje aty.

Ndërkohë, pas viteve ’90 nis të punojë si trajner me moshat, fillimisht tek shoqata “Labeat” dhe më pas tek Akademia Vllaznia. Në këtë të fundit, punon si zëvendëstrajner me ekipin U-19 dhe duke punuar me Luan Zmijanin, arrijnë edhe të shpallet kampion i Shqipërisë.

Por gjithsesi, suksesin më të madh po e arrin me ekipin e femrave të Vllaznisë. Numri i trofeve të fituar deri më tani pra është fiksuar në 7 por me siguri që ai do të shkojë edhe më tej.

Megjithatë sot është dita për të festuar. “Shkodra Sport” i uron edhe 100 vite të tjera të lumtura Nikolin Lekës dhe sa më shumë suksese edhe në vazhdim të karrierës së tij!
Gjergj KOLA