Vitor Roque (18 vjeç) mbërriti sot në Barcelonë për të hedhur zyrtarisht hapat e tij të parë si lojtari i ri i skuadrës spanjolle me fanellën e Blaugranas, duke iu nënshtruar testeve mjekësore rituale dhe duke u përpjekur të njihet me strukturat në të cilat do të punojë.

Njoftimi për blerjen e tij daton në korrikun e kaluar, por ai ishte i qartë në vërtetimin se përvoja e tij në Katalonjë do të fillojë vetëm sezonin e ardhshëm.

Ai vjen nga Athletico Paranaense në Brazil dhe do t’i bashkohet Barçës me një kontratë deri më 30 qershor 2031, një marrëveshje pothuajse e pafundme 7-vjeçare që me shpresat e klubit do ta bëjë atë një nga njerëzit e imazhit më shumë se çdo gjë tjetër për të ardhmen.

Ndërkohë, vijnë deklaratat e para, pikërisht nga Barcelona, ​​nga vetë Vitor Roque: “Jam shumë i lumtur. Është një ëndërr e realizuar. Dua të mësoj sa më shumë me të gjithë grupin, të argëtohem dhe dua gjithmonë. të fitoja topin dhe të shënoja gola.

Ishte një ëndërr e fëmijërisë sime dhe të familjes sime, gjithmonë. Të jem këtu sot thjesht më bën të dëshiroj të fitoj sa më shumë dhe të jem në gjendje të ndihmoj në çfarëdo mënyre të jetë e mundur”, transmeton gazeta spanjolle Marca./telesport/