Orges Shehi është i bindur se skuadra e tij do të shkruajnë një tjetër faqe të historisë në derbin me Partizanin. Pak më shumë se 24 orë nga sfida me të kuqtë, Shehi flet për takimin në sfidën vitrinë të Superiores. Në një intervistë për “Panorama Sport”, trajneri i Tiranës analizon sfidën me kundërshtarët e krahut tjetër të kryeqytetit. Shehi thotë se nuk ka zili askënd te Partizani dhe këto ndeshje janë të ndryshme sa herë që luhet. Në fund, trajneri pranon se do të kënaqej nëse do të dilte parashikimi i Taulant Seferit që bardheblutë do të fitojnë 3-1.

Do të luani me Partizanin ditën e diel. Një ndeshje vitrinë për Kategorinë Superiore?

Është e vërtetë. Do të luajmë një ndeshje që është vitrina e kampionatit shqiptar. Ndeshje të tilla, si skuadra dhe opinioni mezi i presin. Dihet shumë mirë se çfarë adrenaline prodhon kjo sfidë. Jemi munduar që ta përgatisim sa më mirë takimin, sigurisht me aq ditë sa kemi pasur në dispozicion pas Kupës së Shqipërisë. I gjithë përqendrimi është te kjo ndeshje që është vitrina e futbollit shqiptar.

Tani mund të themi se derbi është i Shehit, sepse keni pesë takime që nuk humbisni?

Nuk mendoj kështu. Nuk ka derbe të personalizuara. Janë dy skuadra që gjatë historisë së tyre kanë pasur situata të tilla. Ndeshja është e re, një histori tjetër. Një faqe e bardhë e librit të historisë së këtyre përballjeve. Do të shohim se çfarë do të shkruhet në atë faqe të librit… Faqja e bardhë e librit është përpara.

Shehi dhe Tirana kanë mundësi që të marrin fitoren?

Patjetër që ne kërkojmë të futemi në fushë për të dhënë dhe marrë maksimumin nga ajo sfidë. Do të mundohemi që në këtë ndeshje të jemi të tillë, sepse vetë historia na e jep këtë të drejtë që të mendojmë që Tirana hyn në ndeshje për ta fituar.