Real Madridi po shkon në sezonin e ardhshëm pa një trajner të kontraktuar për punën e ekipit të parë, me marrëveshjen e italianit Carlo Ancelotti që përfundon në fund të këtij sezoni.

Ndjenja e përgjithshme është se do të jetë sezoni i tij i fundit në Santiago Bernabeu, duke i lënë vendin shumë spekulimeve për zëvendësimin e tij.

Pasi Julian Nagelsmann mori detyrën në Gjermani, menaxheri i Real Madrid Castilla, Raul Gonzalez u ngjit në listën e ngushtë, por një tjetër ish-legjendë e klubit, Xabi Alonso është vendosur shpejt në krye të kësaj liste.

Trajneri bask është forcuar që kur mori drejtimin e Bayer Leverkusen vitin e kaluar, dhe në vetëm 12 muaj i ka parë ata të ngrihen nga i dyti në krye të Bundesligës.

E tillë është cilësia e futbollit dhe shpejtësia e ngritjes së tyre, saqë Alonso është bërë shpejt një nga emrat më të nxehtë të menaxherëve në Evropë.

Drejtori sportiv Simon Rolfes pohon se ata po planifikojnë për sezonin e ardhshëm me Alonson dhe se ai është i fokusuar në punën e tij në Die Werkself, por SDZ pretendon se ata kanë bërë edhe plane emergjente.

Me ish-klubet si Liverpool dhe Real Madrid që ka të ngjarë të vijnë në telefon nëse kanë një vend bosh, Alonso ka një klauzolë lirimi prej 15 deri në 18 milionë euro për t’u larguar nga Leverkusen. Është një klauzolë e madhe lirimi, e cila rrallë për një trajner.

Megjithatë, me fokusin gjithnjë e më të vendosur te trajnerët dhe jo te lojtarët, nuk do të ishte çudi nëse për trajnerët më të mirë dhe ata në rritje, klauzola të tilla do të bëheshin të zakonshme pasi Leverkusen kërkon të mbrohet. Duke pasur parasysh mënyrën se si ata po luajnë, shumë në Madrid ka të ngjarë ta shohin atë si një marrëveshje të drejtë. /Telegrafi/