Romelu Lukaku ishte përkrah Pjaniçit, Ronaldos dhe Zhoao Feliks, ditën e djeshme në Dubai, teksa ka marrë çmimin duke u konsideruar si një nga yjet e Konferencës së Sportit në edicionin e 14-të.

Mansur bin Muhamed Al Maktum , i biri i sheikut të Dubait i dorëzoi Lukakut çmimin. Por gjatë kësaj ceremonie u kuptua se në pllakatën e këtij çmimi, ishte bërë një gabim në emrin e sulmuesit belg.

Në vend që të shkruhej Romelu Lukaku, ishte shkuar Romello Lukaku, duke ngatërruan emrin e lojtarit.

Një gafë kjo që ka bërë xhiron e mediave të huaja dhe rrjeteve sociale.