Futbollisti i talentuar shkodran Brajan Gruda pas grumbullimeve me kombetaret e moshave me te vogla, se fundi ka marre ftese per te qene edhe pjese e kombetares U18 te Gjermanise.Lajmi eshte publikuar diten e djeshme nga vete mediat e ketij vendi.

I lindur ne Gjermani me 31 maj 2004, djali i ish- futbollistit te Vllaznise Bujar Gruda, po ben nje karriere te shkelqyer deri me tani dhe jo me kot eshte gjithmone ne vemendjen e stafit te ekipeve kombetare te ketij vendi.

Ai eshte pjese e ekipit FSV Mainz 05 U19 dhe ne sezonin aktual ka luajtur ne 14 ndeshje duke shenuar 4 gola dhe dhene 1 asist. Keto paraqitje kane bere qe trajneri i kombetares U18 te Gjermanise Guido Streichsbier ta grumbulloje per dy sfidat e rradhes qe do te zhvilloje ky ekip.

Behet fjale per ndeshjet ndaj Frances qe do te luhet me 24 mars dhe ate ndaj Hollandes qe do te luhet me 28 mars. Gruda ka qene pjese e kombetareve U15, U16 dhe U17 te Gjermanise me perpara dhe tashme eshte bere pjese edhe e kombetares U18 te ketij vendi.

Nga sa behet e ditur, lojtari dhe familjaret e tij kane patur kontakte edhe nga Federata Shqiptare e Futbollit duke i kerkuar qe te perfaqesoje Shqiperine, por per momentin ai eshte i fokusuar tek kombetarja gjermane, ndersa ne te ardhmen nuk i dihet./SHKODRA-SPORT.COM/