Opinion nga Adriatik DOSTI

 

Kurre nuk ju a kish marre mendja serbeve se pas dy vjetesh e ca, kur droni ju fluturoi mbi kokat e tyre ne mes te Beogradit e ju hoqi sic thote populli yne,,trurin e vogel..,,nje tjeter Shqiponje shqiptare e nje tjeter lloj Droni krejtesisht i vecante e kete here ne formen e nje njeriu te vertete e real e jo ne forme flamuri e portretesh historike do te fluturonte serisht po me kaq madheshti e petk kampioni e po ne Beograd, e do te ishte po serisht Kuq e Zi. Pasi eshte shpallur pak dite me pare Kampion Ballkani ..po ne kryeqytetin e serbeve ,,,kete radhe atleti i super talentuar shqiptar,,shkodrani simpatik, i thjeshte , fjale pak e pune shume Izmir Smajlaj …do te shpallej kete radhe Kampion i Europes per sallat e mbyllura ne kercim se gjati..
Hedhja e tij e gjashte,,dhe finale ,,rregjistroi shifrat 8.08 m.,,duke shenuar rekord te ri kombetar te Shqiperise e mbi te gjitha duke e shpallur Smajlajn Kampion te Kontinentit ,,,

E kur ky sukses arrihet ne Beogradin e helmuar e antishqiptar nder dekada kjo arritje e bashkeatdhetarit tone merr vlera te shumefishta e disi te vecanta e natyrshem del disi edhe jashte kuadrit sportiv….Kush nuk e ka ndjere veten krenar tek ka pare ne podin e nderit,,me medaljen e kampionit europian ne qafe ,,me flamurin kuq e zi e shqipen dykrenore ne mes tij ..e nen shoqerimin e tingujve emocionues te Himnit kombetar te Shqiperise .. ate atlet te mrekullueshem e ate shkodran e shqiptar qe te imponon respekt te vecante …
Faleminderit Izmir Smajlaj,faleminderit trajnerit Vildan Tufie te gjithe atyre qe ndihmuan e kontribuan qe Izmiri te arrinte deri ketu sa te na bente krenare te gjithe ne shqiptareve ,,kudo qe ndodhemi,,ne cdo cep te globit,,
Zoti qofte me ty e ti pac kurdohere miresine, mbeshtetjen e bekimin e tij…per te tjera rrezultate te larta te ketij niveli Izmir ….
Na bere vertet krenare,,ndaj meriton respektin tone , te te gjithe shqiptareve ..por edhe te Atdheut tend..Shqiperise..