Borussia Dortmundi ka kaluar në finale të Ligës së Kampionëve, duke e eliminuar Paris Saint-Germainin me rezultat të përgjithshëm 2-0. Dy skuadrat e nisën përballjen me një kujdes të shtuar, duke pritur gabimin e njëra-tjetrës, por që një gjë e tillë nuk ndodhi në 45 minutat e parë.

Rastin e parë serioz në ndeshje e krijoi Dortmundi, kur rrezikoi me anë të Julian Ryerson në minutën e 19-të, por që goditja e tij shkoi ngjitur me shtyllën e djathtë. PSG mundohej të gjente hapësira në mbrojtjen e mysafirëve me Kylian Mbappen dhe Ousmane Dembelen, mirëpo dyshja nuk ishin efektiv.

Dortmundi lëshoi një tjetër rast shënimi, tani nëpërmjet Karim Adyemit, që lëshoi një goditje të fuqishme në minutën e 35-të, por Gianluigi Donnarumma ishte në vend. Pjesa e dytë nisi furishëm, me dy skuadrat që kishin raste, por që gjermanët ia dolën të realizonin.

Warren Zaire-Emery (47’) nuk ia doli ta fute topin në rrjetë, kur porta ishte e zbrazët, duke goditur shtyllën e djathtë. Por, Dortmundi u kundërpërgjigj me anë të Mats Hummels, që realizoi për 1-0 vetëm tre minuta më vonë. Në minutën e 60-të, Goncalo Ramos lëshoi një rast të sigurt, duke goditur mbi portë me një volej.

Një minutë më vonë, Nuno Mendes lëshoi një goditje të fortë nga distanca, por që goditi vetëm shtyllën e majtë. Dortmundi mendoi se shënoi edhe golin e dytë në minutën e 77-të, por Hummels ishte thellë në pozicion jashtë loje.Tre minuta më pas, Mbappe tentoi sërish për të barazuar shifrat, por sërish ishte i pafat, pasi Gregor Kobel bëri pritje fantastike.

Kështu, Dortmundi ia doli të mbahej deri në fund, për të kaluar në final, aty ku e pret fituesin e duelit mes Real Madridit dhe Bayern Munichut që zhvillohet të mërkurën mbrëma (8 maj) në Santiago Bernabeu nga ora 21:00. /Telegrafi/