Pas dy golave te shenuar 10 dite me pare per kombetaren U17 te Shqiperise ne miqesoren ndaj Sllovenise duke i dhene asaj fitoren 2-1, sulmuesi shkodran Gabriel Kulla eshte shfaqur serish si protagonist edhe sot. Kete here me ekipin e tij Sasso Marconi.

Siç kemi bere te ditur edhe me perpara ky eshte nje ekip te rriturish qe merr pjese ne ligat e uleta te futbollit italian, por Kulla ndonese eshte vetem 16 vjeç po shkelqen ne rradhet e tij dhe e ka ndihmuar shume qe te kape vendin e pare ne grupin B te kategorise “Eccellenza” dhe thuajse e ka siguruar kalimin ne Seria D.

Edhe ne ndeshjen e sotme ndaj ekipit Futball Cava Ronco ai eshte shfaqur serish si protagonist. Pjesa e pare eshte mbyllur ne shifrat 1-0 per ekipin kundershtar ndersa ne fillimin e se dytes ka qene Oubakent qe ka barazuar shifrat dhe me pas ne skene ka dale 16 vjeçari nga Shqiperia.

Ai ka shenuar dy gola njeri pas tjetrit duke kontribuar ne fitoren 3-1 te skuadres se tij Sassa Marconi dhe duke treguar edhe njehere tjeter se mbetet nje element me shume perspektive tek i cili i kane hedhur syte shume skuadra.

Gabriel Kulla e ka filluar futbolli tek “Djelmnia shkodrane” ku ka qendruar 3 vjet, me pas ka kaluar ne Itali ku ka qendruar per 4 vjet tek Bolonja ndersa kete sezon po luan tek Sassa Marconi, nderkohe qe per sezonin e ardhshem me shume siguri do te shohim ne klube te njohura ku me afer duket Sassuola, por edhe disa te tjera qe kane shprehur interes per te./www.shkodrasport.com/