Pas humbjes nga Royal Antwerp në ndeshjen e tyre të fundit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, seria e raportimeve që dolën jashtë Barcelonës ishin kryesisht ato të një klubi në krizë.

Përkundër kësaj, ata nuk janë ende larg në La Liga, dhe janë në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve. Thashethemet për një debat mes drejtorit sportiv Deco dhe mesfushorit Frenkie de Jong kanë filluar të pushtojnë ballinat e mediave spanjolle.

Sipas RAC1, Deco telefonoi de Jong për të zbuluar pse ai nuk po udhëtonte në Antwerp me ekipin, duke mos besuar se kishte ethe. Holandezi gjoja shpjegoi se ishte i sëmurë, por Deco donte të dinte nëse kishte një certifikatë nga mjeku për ta konfirmuar këtë.

Sport zbulon se ka pasur një telefonatë, por se toni nuk ka qenë qortimi. Ata thonë se Deco e thirri de Jongun për të parë se si ishte, por ishte thjesht informative, dhe jo akuzuese. Biseda ishte miqësore dhe Deco po telefononte për të mësuar se si ishte, duke e udhëzuar De Jong të qëndronte në kontakt me mjekun për të mirën e shëndetit të tij.

Në një raportim tjetër që lexohet si një deklaratë jozyrtare e klubit, e përditshmja katalanase thekson gjithashtu se nga brenda, ata “pendohen për përpjekjet për të destabilizuar klubin përmes informacioneve të pasakta’. Çuditërisht, informacioni fillestar supozohet se ishte nga një drejtor në klub”.

Duke pasur parasysh rritjen e konsiderueshme të rrjedhjeve të informacioneve në javët e fundit, pasi Xavi Hernandez ka qenë nën shumë presion, duket më e mundshme që dinamikat brenda klubit po ndryshojnë – veçanërisht duke pasur parasysh të gjitha rrjedhjet vijnë nga burime katalanase. /Telegrafi/