Marrëdhënia mes Leonardos dhe Paris Saint-Germain do të ishte drejt divorcit perfundimtar! Siç u tha dje, eliminimi i bujshem në Champions League kundër Real Madrid do të përfaqësonte në mendimet e Nasser A-Khelaifi pikën e nevojshme te ktheses për të hapur një cikel te ri.

Në stol, me Zinedine Zidane zgjedhja e parë, por edhe pas tavolinës. Sepse numri 1 i Katarit u zhgënjye dhe u dogj nga një nokaut që erdhi në një sezon që tregoi zgjedhje të këqija në tregun e transferimeve, të cilat më pas patën pasoja në fushë. Dhe për rezultatet në Evropë dihet qe ne Paris duhet te japin llogari te emiri, sepse investimet ne gjithe keto vite kane prekur 1.5 miliarde euro.

Sipas asaj që raportohet nga Tuttomercatoweb.com, menjehere te PSG jane vene ne levizje per te arritur te nje tjeter figure qe do te rindertonte klubin dhe emri i tij eshte drejtori sportiv aktual i Tottenham, Fabio Paratici. Në drejtim, megjithatë, në kuadrot ekzekutive është edhe një tjetër ish-drejtues i Juventusit si Jean Claude Blanc qe mund te merrej ne konsiderate.

PSG dëshiron të kuptojë se cila është situata dhe marrëdhënia e Paraticit me klubin e Daniel Levy (ka edhe marrëdhënie të shkëlqyera mes pronesive). Një sondazh, i gjithi në një fazë embrionale, asgjë e thellë edhe sepse vetë drejtori sportiv i Spurs ka hapur së fundmi një cikël në Londër. Gjithashtu duke zgjedhur një trajner, në unison me pronarët, i cili është firma e tij në projekt: Antonio Conte.

Synimi i të dyve është të arrijnë të ndërtojnë diçka të rëndësishme në një tempull futurist si New White Hart Lane, por është e qartë se sirenat e klubit më të pasur në planet, i cili (të paktën për momentin) mburret me Neymar, Messi dhe Mbappé në sulmi, janë të paktën një shkak interesi.

Edhe pse ndoshta edhe Al-Khelaifi e kuptoi këtë: duhet të ndërtojë dhe jo vetëm të mbledhe figurina të shkëlqyera. Sepse, duke mbledhur vetem kampione dhe lojtari klasi ke spektakel dhe cilesi, por jo sasi atehere kur duhet, ne mbremje si ajo ne Santiago Bernabeu…/telesport/