Shqiperia mund edhe Polonine dhe vijon rrugetimin e saj drejt Kampionatit Europian te vitit 2024. Ne ndeshjen e luajtur ne “Air Albania” kuqezinjte kane fituar 2-0, fale golave te shenuar nga Asani ne pjesen e pare dhe Daku ne te dyten.

Nje ndeshje e shkelqyer, e interpretuar ne menyren e duhur nga futbollistet tane te cilet po tregojne nje nivel te larte dhe si rrjedhoje tashme ata konsiderohen nder favoritet kryesore te grupit. Shqiperia tashme me 10 pike eshte ne krye te grupit.

Sa i takon ndeshjes,ajo nisi me te dyja skuadrat duke studiuar njera-tjetren teksa kuqezinjte ishin me fat kur ne minuten e 23-te,VAR anuloi golin e polakeve me ane te Kivior. Nje pozicion jashte loje qe nuk ishte vene re nga arbitri spanjoll ne fushe,u kthye nga teknologjia. Nje episod qe duket se zgjoi lojtaret e kombetares qe ne 36-en provuan me Asllanin.

Por, kjo ishte vetem nje prove pasi nje minute me mbrapa,Asani “elektrizoi” Air Albanian. Me nje goditje mjeshterore,“alla Roben”,shtangu portierin Shezni dhe ndezi festen ne impiantin kombetar.

Nje gol i cili me siguri nuk do te harrohet lehte. Me shifrat 1-0 u mbyll pjesa e parë ndersa ne te dyten,kuqezinjte menaxhuan mire avantazhin,per te goditur serish ne te 61-en. Trajneri Silvinjo aktivizon Dakun ne vendin e Cikalleshit dhe sulmuesit te Rubin Kazan i mjafton nje minute per te dyfishuar shifrat.

Kontrolll dhe mbrojtje perfekte e topit ne zemren e mbrojtjes kundershtare dhe me pas nje goditje qe nuk i le shans Sheznit. Feste e jashtezakonshme per Dakun qe heq fanellen dhe shperthen per golin e pare si kuqezi.

Pjesa e mbetur nuk dhuroi me gola dhe ndeshja perfundoi me shifrat 2-0,nje fitore kjo qe e afron Shqiperine me Euro 2024 qe zhvillohet ne veren e ardhshme. Sfida tjeter eshte ne muajin tetor ku presim Çekine ne “Air Albania”,ku sigurisht do te duhet edhe nje tjeter sforco per endrren e madhe.

SHQIPERI- POLONI 2-0

Asani ’37, Daku ’62

Shqiperia(4-2-3-1):Strakosha,Hysaj,Xhimshiti,Ismajli,Mitaj,Ramadani,Asllani(Bare 70),Uzuni(Seferi 62),Bajrami(Gjasula 80),Asani(Muja 70),Cikalleshi(Daku 62) Trajner:Silvinjo

Polonia(4-4-2):Shezni,Kash,Kedziora,Bednarek(Uieteska 34),Kaminski(Grosiçki 61),Kriçoviak(Lineti 70),Szimanski(Svirdeski 61),Zielinski,Kivior,Berezinski(Skoras 70),Levandovski Trajner:Fernando Santos