Kryetrajneri i kombëtares së Moldavisë, Sergei Kleshçenko, iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në konferencën zyrtare për shtyp kushtuar ndeshjes me kombëtaren shqiptare. “Kombëtarja është duke u stërvitur me forca të plota që prej datës 15 nëntor. Të 25 lojtarët e thirrur janë duke u përgatitur. Pas stërvitjes së mbrëmjes, stafi mjekësor do të na tregojë më konkretisht se kush është gati të ndihmojë ekipin dhe në çfarë mase.

Unë e njoh kombëtaren shqiptare, kemi luajtur me ta jo shumë kohë më parë. Humbëm 0-2, shpresoj të kemi nxjerrë konkluzione dhe shpresoj për një rezultat pozitiv nesër. Gjëja më e rëndësishme është që lojtarët të kuptojnë rëndësinë e takimit, sytë e të gjithëve po shkëlqejnë, ata e kuptojnë se njerëzit do të mbushin stadiumin, do të emocionohen dhe do t’i mbështesin.

Ne i trajtojmë tifozët tanë me dashuri të madhe dhe e kuptojmë përgjegjësinë që bie mbi ne. Në fushë nuk do të ketë patjetër njerëz indiferentë. Tani ndeshja me Shqipërinë është shumë e rëndësishme, nuk po mendojmë ende për ndeshjen me Çekinë. E kuptojmë që është më mirë të vdesim në fushë tani sesa të lëmë gjithçka për ndeshjen me Çekinë”, u shpreh fillimisht trajneri i Moldavisë.


Cila nga ndeshjet e luajtura më parë mund të krahasoni ndeshjen e nesërme me Shqipërinë? Zakonisht luajmë numrin dy. Nesër do të luajmë më shumë futboll sulmues?

– Nuk mund të ndryshojmë asgjë rrënjësisht. Por dua dhe shpresoj që nesër të luajmë si në pjesën e dytë të ndeshjes me Poloninë, kur shpirti, lufta, zemra dhe shpirti ishin të pranishëm. Gjithçka ishte në fushë.


I keni lexuar deklaratat e trajnerit dhe lojtarëve të kombëtares shqiptare për këtë lojë? Ata njëzëri thonë se Moldavia është një rival serioz. Si e perceptoni këtë?

– Jo, nuk i kam lexuar. Mundohem të përqendrohem në punën time dhe të mos lexoj intervistat e kundërshtarëve të mi, sepse gjithsesi ata nuk do të thonë asgjë serioze, vetëm për futbollin.

Pavarësisht rezultateve në ndeshjet me Shqipërinë dhe Çekinë, kjo tashmë është fushata kualifikuese më e suksesshme në historinë e kombëtares. Së bashku me performancën e Sherifit, a mund të bëhet kjo një shtysë për zhvillimin e futbollit moldav?

Unë me të vërtetë shpresoj kështu. Shpresoj që performanca jonë t’i japë shtysë ecurisë së ekipeve në të gjitha kategoritë e moshave. I vetmi ndryshim është se “Sherifi” është një skuadër më e qëndrueshme, prej disa vitesh luan në fazën e grupeve të Kupave të Europës. Shpresoj që edhe ne të tregojmë nga viti në vit se ky vit nuk ishte aksident, se do të stabilizojmë lojën dhe do të kënaqim tifozët jo vetëm me spërkatje, por me një lloj stabiliteti.


Duke pasur parasysh rëndësinë e ndeshjeve, me siguri keni pasur një lloj bisede me kryesinë e Federatës. Për çfarë folën ata, mbase u motivuat edhe me një lloj bonusi?

– Ne kemi vendosur bonuse për çdo ndeshje para fillimit të ciklit. Dhe nuk ka ende ndryshime. Por mendoj se nëse ka një rezultat pozitiv, atëherë do të shkoj në dhomat e zhveshjes dhe do t’u tregoj lojtarëve disa të reja.


A do të mund të luajë nesër Ion Nikolaesku për 90 minuta?

Ai ka mikro-lëndime që e shqetësojnë dhe stafi mjekësor po bën gjithçka që është e mundur që ai të mos agravohet më tej.


Për situatën me Artur Jonicës. Është ai që nuk dëshiron të vijë apo nuk po r llogarisni më?

Nuk kam përgjigje për këtë pyetje tani. Nëse dëshironi, këtë do ta diskutojmë pas përfundimit të raundit kualifikues. Ata që u thirrën tani janë duke u përgatitur.