Real Madrid kaloi në një tjetër finale të Ligës së Kampionëve të mërkurën, teksa mposhti Bayern Munich në ndeshjen e tyre gjysmëfinale, duke fituar 4-3 në total pas një fitoreje 2-1 në ndeshjen e dytë në Santiago Bernabeu.

Dy golëshi i vonë i Joselu ishte diferenca, por pas atyre golave ​​pati një moment shumë të diskutueshëm. Matthijs de Ligt shënoi për të bërë rezultatin 2-2, por ndeshja u quajt tashmë e vdekur nga gjyqtarët, të cilët e konsideruan Noussair Mazraoui si pozicion jashtë loje në ngritje. Trajneri i Bayern-it, Thomas Tuchel, u zemërua në atë moment dhe i bëri të qarta ndjenjat gjatë prononcimit pas ndeshjes.

“Unë mendoj se është një fatkeqësi absolute. Me golin e dytë të Real Madridit, ata e lanë lojën të vazhdojë. Rregulli i qartë është që loja duhet të vazhdojë. Gabimi i parë u bë nga gjyqtari anësor, i dyti nga gjyqtari kryesor. Ishte një shkelje e qartë e rregullave”, ka thënë fillimisht Tuchel.

Gjatë një interviste të mëtejshme, Tuchel vuri në mënyrë të vendosur fajin nëv ekipin e gjyqtarëve dhe ai gjithashtu u duk se la të kuptohet presioni nga Real Madrid dhe turma e Santiago Bernabeu që luanin një rol në vendimmarrjen e tyre.

“Çfarë mendoj unë për Bernabeun? Ka pasur efektin e vet te gjyqtarët”, përfundoi trajneri i Bayernit.Pasojat e atij goli të De Ligt me siguri do të zhurmojnë në ditët në vijim, por Real Madridi nuk do të shqetësohet për këtë – ata duhet të presin një finale të Ligës së Kampionëve në më pak se katër javë. /Telegrafi/