Rasmus Hojlund i Manchester United ka bërë historinë e Premier League.

Të premten, Hojlund u votua si lojtari më i mirë i muajit shkurt në Premier League. Asnjë lojtar nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejt në më shumë gola në kampionat muajin e kaluar sesa 21-vjeçari, i cili shënoi pesë herë, ndërsa dhe edhe një asist.

Hojlund shënoi në të katër paraqitjet e tij në shkurt, me United që fitoi çdo ndeshje. Në përgjithësi, ai shënoi gola në gjashtë ndeshje radhazi – lojtari më i ri në histori që e ka bërë këtë.

Për më tepër, Hojlund është bërë danezi i parë ndonjëherë që është shpallur lojtari i muajit në Premier League.

Sulmuesi kryesoi një listë të ngushtë prej shtatë lojtarësh që përfshinte gjithashtu Phil Foden, Joao Gomes, Pascal Gross, Rodrigo Muniz, Bukayo Saka dhe Ollie Watkins ndërsa ai është lojtari i dytë i United këtë sezon që fiton çmimin pasi Harry Maguire e fitoi në nëntor.

Hojlund ka qenë jashtë fushës për shkak të një dëmtimi muskulor për dy javët e fundit, dhe nga ana tjetër, ka munguar në tre ndeshjet e fundit të United, duke përfshirë humbje 3-1 në derbin e Mançesterit ndaj Cityt.

United po përgatitet të përballet me Everton në Old Trafford të shtunën, dhe përpara ndeshjes, sulmuesi dha sinjale se mund të jetë në dispozicion./telesport/