Nelson Hysa vazhdon te jete emri me i kerkuar nder boksieret shqiptare se fundi. Dhe e gjitha kjo pikerisht prej ecurise se shkelqyer qe ai ka si ne boksin profesionist ashtu edhe ne ate olimpik. Ne nje interviste te dhene sot per mediat ne Shkoder, kampioni shumevjeçar i Vllaznise ka folur per arritjet por edhe synimet e tij per te ardhmen.

“Qe 19 vjeç kam patur oferta per te lene Vllaznine, oferta keto nga ekipe te Tiranes, “Klajd Klub” ishte ne ate kohe ne kryeqytet qe insistoi te me marre, po ashtu edhe nga jashte kam patur oferta, por asnjehere nuk kam pelqyer ta le Vllaznine.

Kam pranuar te qendroj ketu edhe me rroga me te vogla, me kushte me te keqija se ne Tirane, por nuk kam pranuar asnjehere te largohem dhe deri ne fund te karrieres time keshtu do te veproj.

Nuk kam asnje lloj arsyeje qe te largohem prej Shkodret, prej ketij spektatori. E vetmja gje qe me mban jane njerezit dhe dashamiresia qe kane ato per sportin ne kete qytet. Une i kam thyer te gjithe rekordet e titujve kampion, por besoj se edhe per ndonje vit tjeter do te vijojne sukseset e mia. Sa here qe Shkodra dhe Vllaznia te kene nevoje per mua, une aty do jem”- eshte shprehur Hysa.

Nderkohe sa i takon boksit profesionist, kampioni shkodran eshte shprehur: “Po bejme planet per te ardhmen dhe shume shpejt mund te kemi superndeshje ne Angli. Synimi im tashme nuk eshte me 50- shja me e mire e Botes, por une synoj te jem aty ku me takon te jem, ne 30-shen me te mire te Botes”./SHKODRA-SPORT.COM/