Tek Vllaznia nuk e kane marre aspak lehte ndeshjen e rradhes me Ilirine. Perkundrazi, per te duket se ka nje vleresim maksimal. Kuqeblute mesohet se paraditen e sotme e kane studiuar kundershtarin edhe permes pamjeve filmike dhe kane mesuar per pikat e forta dhe te dobeta te tyre. Ne fakt, keshtu ndodh me çdo kundershtar dhe jo me kot kuqeblute ndodhen ne vendin e pare te renditjes.

Ne lidhje me analizen e sotme te Vllaznise, ja çfare shkruhet ne faqen zyrtare te klubit:

“Paraditen e sotme ekipi i Vllaznisë ashtu si çdo të premte tjetër ka zhvilluar analizën e ndeshjes së rradhës. Një analizë e cila ka konsistuar në ndjekjen e kundërshtarit përmes pamjeve filmike dhe më pas, në diskutimin dypalësh mes stafit teknik dhe futbollistëve.

Konkluzioni i kësaj analize është se Iliria duhet vlerësuar maksimalisht, sidomos për faktin se kur luan në fushën e vet është një skuadër me shumë grintë dhe dëshirë. Këtë e ka treguar edhe në ndeshjet e mëparshme që ajo ka zhvilluar dhe prandaj do të merren masat për përballimin me sukses edhe të këtij kundërshtari.

Ndërkohë, pasdite ekipi ka vijuar me procesin stërvitor në fushën sportive të Shtojit ku është punuar në aspektin tekniko-taktik”.