Pas dy ditësh, Barcelona do të luajë një ndeshje përcaktuese për bilancin e sezonit: luan kundër Napolit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 të Ligës së Kampionëve.

Xavi ende e ka të vështirë të ndërtojë një formacion konkurrues për shkak të numrit të madh të lojtarëve të dëmtuar, por nuk përjashtohet mundësia që trajneri të rikuperojë një futbollist të rëndësishëm: Joao Félix.

Portugez ka zhvilluar një pjesë të seancës stërvitore të ditës së sotme me grupin. Lojtari i huazuar nga Atlético e Madridit tani është rikuperuar nga ndrydhja në ligamentin e jashtëm anësor të kyçit të këmbës së djathtë që pësoi më 30 janar.

Evolucioni i Joao Félix, i cili ka marrë pjesë në 28 ndeshje këtë sezon (ka shënuar shtatë gola dhe ka dhënë pesë asistime), është shumë pozitiv. Te Barça besojnë se do të grumbullohet për ndeshjen me Napolin. Për shkak të këtij problemi ai ka humbur gjashtë ndeshje.