Xherdan Shaqiri është lojtari më i paguar në Major League Soccer dhe kjo është konfirmuar nga shifrat e publikuara nga liga amerikane. Ish-anësori i Liverpoolit mbi tetë milionë euro në sezon te Chicago Fire.

Pasi u largua nga Anfield për te skuadra franceze Lyon verën e kaluar, u ngritën pikëpyetje se ku do të shkonte lojtari shqiptar me pasaportë.

Konfirmimi i të ardhurave të Shaqirit në SHBA dha një shpjegim më të qartë se përse ish-ylli i Bayern Munichut dhe Interit vendosi të braktisë futbollin evropian për një aventurë të re përtej Atlantikut.

Investimi i madh i klubit Ëindy City është edhe më i rëndësishëm sepse paga e 31-vjeçarit ka marrë 41.8 për qind të buxhetit të tyre të përgjithshëm të pagave.

Pavarësisht se është fituesi më i mirë i klubit, Fire përfundoi i 12-ti në Konferencën Lindore sezonin e kaluar, aktualisht është i 13-ti në sezonin aktual. Forma e dobët ka bërë që trajneri Ezra Hendrickson të shkarkohet këtë muaj.
Shaqiri ka bërë pesë starte këtë sezon, me dy paraqitje të tjera jashtë stolit nga 12 ndeshjet e para.

Por, nëse gjërat në fushë nuk po shkojnë veçanërisht mirë për lojtarin që ka prejardhje nga Zhegra e Gjilanit për momentin, të ardhurat e tij personale janë me siguri më shumë se sa ta kompensojnë atë.

Bazuar nga paga e tij aktuale, Shaqiri fiton më shumë se 30 lojtarë të Manchester United dhe Arsenalit, duke përfshirë lojtarë si Ben White, Luke Shaë, Kieran Tierney, Granit Xhaka, Edëard Nketiah, Gabriel Martinelli, Leandro Torssard, Aaron Wan-Bissaka, Martin Odegaard dhe Aaron Ramsdale.

Vetëm 62 lojtarë fitojnë më shumë se ai në Ligën Premier, sipas renditjes së pagave të EPL në Sportrac.

Asnjë lojtar në MLS nuk mund të përputhet me të ardhurat e Shaqirit mbi tetë milionë eurosh, por disa i afrohen. Ish- legjenda e Napolit, Lorenzo Insigne po merr 7 milionë euro në Toronto, ndërsa shoku i skuadrës Federico Bernardeschi po merr 6 milionë euro në vit. /Telegrafi/