Partizani dhe Tirana do përballën me njëra tjetrën në orën 19.00 të hënën, në ndeshjen e vlefshme për Superligën. Në Sport News për News 24 foli për derbin në një lidhje Skype ish-lojtari i të kuqve, Xhevahir Sukaj.

“Derbi është ndeshja më e bukur e kampionatit shqiptar. Por nga ana tjeter edhe golat qe kam shenuar me Vllazninë më kanë lënë shije të mirë. Kanë qenë ndeshjet më të bukura që kam luajtur në kampionatin shqiptar. Më kanë shijuar edhe ndeshjet derbi pasi stadiumi ishte plot me tifozë.

Ndeshja derbi më e bukur dhe goli më i bukur- Të gjithë derbit kanë qenë të bukur. Kur kemi shënuar që në fillim, kishim mundësi menaxhimi. Derbi 2-1 atë vit kur ra Tirana nga Kategoria, atë ndeshje mund të përmend.

Derbi duket delikat nga pozicioni i renditjes. Nëse Tirana fiton, mbyll hesapin me Partizanin. Nëse Partizani fiton, merr shumë moral.

Nuk është e mirë që të ndërrohet trajneri para derbit. Kjo vlen edhe për të mirën e ekipit. Nuk i bën mirë ekipit largimi para derbit. Kush fiton? Partizani. Parashikimi? Fiton Partizani 2-1, vendos Mba” – tha ai.