Mbledhja e rradhës e kryesisë së FSHB-së, nesër në Shkodër

Federata Shqiptare e Basketbollit ka vendosur që mbledhja e rradhës e kryesisë së saj këtë herë të zhvillohet në Shkodër. Ajo do të jetë pikërisht pasditen e nesërme dhe ndonëse nuk merret vesh rendi i plotë i ditës, një nga pikat e tij sigurisht që do të jetë caktimi i qyteteve ku do të zhvillohet turi final i ndeshjeve të Kupës së Shqipërisë. Siç kemi bërë të ditur, Shkodra pretendon të organizojë ndeshjet e meshkujve dhe kjo kërkesë pritet që të miratohet në mbledhjen e nesërme të kryesisë.

Kupa e Republikës: Vllaznia- Partizani nesër në “Qazim Dervishi”

Ditën e shtunë do të nisin ndeshjet e Kupës së Republikës në basketboll për meshkuj. Aktualisht në garë për të fituar këtë trofe janë tetë skuadra të cilat kanë dhuruar katër çifte. Sipas asaj që ka vendosur Federata Shqiptare e Basketbollit, ballafaqimet e këtyre çifteve  do jenë vetëm me një ndeshje. Vllaznia në këtë tur do të ndeshet me ekipin e Partizanit dhe ndeshja do të luhet në Shkodër. Kështu, në orën 18.00 të ditës së shtunë në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” do të zbresin në fushë do të zbresin këto dy ekipe, të cilët do luftojnë me njëri- tjetrin për të nxjerrë njërin nga katër ekipet gjysmëfinaliste të Kupës.

Vllaznia për femra fiton 3-2 në Tiranë ndaj Studentit

Ekipi i Vllaznisë në volejboll për femra ka arritur një fitore me shumë vlera paraditen e sotme në ndeshjen që ka zhvilluar në kryeqytet ndaj Studentit. Ndeshja ka qenë e fortë dhe ka shkuar me set final teksa në fund kanë qenë vajzat shkodrane ata që kanë triumfuar. Seti i parë i ndeshjes është fituar nga Studenti në shifrat 25-21 ndërkohë që në të dytin Vllaznia ka barazuar shifrat teksa ka fituar 25-15. Rivalitet i madh në dy setet e tjera, teksa në të tretin fitojnë vendasit 25-23 duke kaluar në avantazh me sete por Vllaznia sërish i ka barazuar shifrat teksa ka marrë të katërtin po me të njëjtin rezultat, 25-23.

Vllaznia mund Apoloninë 103-75 dhe ruan vendin e parë në renditje

Ekipi i Vllaznisë në basketboll për meshkuj e ka fituar edhe ndeshjen e rradhës, atë të luajtur pasditen e sotme ndaj Apolonisë. Fitorja madje ka qenë shumë e thellë, 103-75. Takimi është luajtur në orën 18.00 në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" dhe është ndjekur nga një numër i konsiderueshëm tifozësh, çka tregon se ky ekip tashmë i ka gjetur tifozët e tij. Ndonëse përballë kishte një ekip interesan si Apolonia, shkodranët kanë arritur të sigurojnë epërsinë që në periodën e parë të cilën e kanë fituar thellësisht 31-7. Kaq mjaftoi për të treguar se Vllaznia do ta fitonte këtë ndeshje.

Vllaznia për meshkuj fiton thellë në Elbasan. Mbetet e para

Vllaznia arrin një tjetër fitore, këtë herë në transfertën e Elbasanit. Skuadra vendase është mundur në shtëpi me shifrat 55-97, një humbje thuajse e pritshme në javën e 6-të. Ka qenë një ndeshje e dominuar kryesisht nga shkodranët, të cilët që në periodën e parë krijojnë një diferencë pikësh, pasi fitojnë 13-24. E dyta është më e ekuilibruar, miqtë fitojnë me vetëm dy pikë diferencë 20-22. Perioda e tretë dhe e katërt do të fliste tërësisht për miqtë, që fitojnë respektivisht 14-24 dhe 8-27. Ndonëse verdheblutë u munduan të rezistojnë, në fund nuk ia dolën dot të merrnin një fitore. Vllaznia rimerr kryesimin e Superligës.

Vllaznia për femra mund Kamza Basket 80-68 në “Qazim Dervishi”

Vllaznia në basketboll për femra ka arritur një tjetër fitore. Këtë herë ajo ka mundur Kamza Basket me rezultatin 80-68. Ndeshja është luajtur në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" pasditen e sotme dhe është dominuar nga minuta e parë nga vajzat shkodrane. Ato i kanë fituar 10 minutat e para të ndeshjes me rezultatin 22-15 e kjo distancë është thelluar paksa edhe në 10 minutat e dyta që fitohen sërish nga Vllaznia 16-14. Me këtë ecuri loja ka vazhduar deri në fund teksa dy periodat e tjera kanë dhuruar rezultatet 26-23 dhe 16-16. në këtë mënyrë, skuadra shkodrane e drejtuar nga trajneri Rajmond Rasha ka arritur fitoren e dytë rradhazi, pas asaj të javës së kaluar me Elbasanin.

Vllaznia për meshkuj mund edhe kampionen- Kamzën brenda në Kamëz

Skuadra e Bledar Gjeçajt ka mundur edhe skuadrën kampione në fuqi- Kamza Basket. Madje fitorja është arritur brenda në Kamëz në ndeshjen e luajtur mbrëmjen e sotme. Rezultati përfundimtar i fiksuar në fund të këtij takimi ka qenë 88-81 për Vllazninë. Në këtë mënyrë skuadra shkodrane siguron edhe fitoren e pestë në pesë ndeshje të luajtura të fazës së parë duke e mbajtur vendin e parë në renditje tashmë e vetme. Fitorja e sotme ka qenë shumë e rëndësishme sepse do të tregonte në fushën e lojës forcën e secilës skuadër. Trajneri Gjeçaj në fakt e kishte deklaruar se objektivi ishte vetëm për të fituar dhe kështu ka ndodhur.

Kamza Basket- Vllaznia, sfida interesante e së premtes

Ditën e premte do të luhet ndeshja më e rëndësishme e kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj, ajo në mes ekipit kampion në fuqi- Kamza Basket dhe skuadrës nënkampione- Vllaznisë. Ndeshja do të luhet në pallatin e sportit të Kamzës pasditen e së premtes në orën 19.00. Trajneri I ekipit shkodran Bledar Gjeçaj e ka konsideruar shumë të rëndësishme këtë ndeshje për renditjen e mëtejshme në kampionat dhe ka shprehur besimin për një tjetër fitore të ekipit  të tij.

Vllaznia mund edhe UAT-në. Tani në rradhë është Kamza Basket

Basketbollistët e Vllaznisë e kanë fituar edhe ndeshjen e pestë. Atë të luajtur pasditen e sotme në "Qazim Dervishi" ndaj ekipit të UAT-së. Rezultati i fiksuar në fund të 40 minutave të lojës ka qenë 82-58. Në fakt pritej kjo fitore nisur edhe nga diferencat e mëdha që kanë dy ekipet. Por në dy periodat e para, Vllaznia nuk ka luajtur mirë. Ndoshta tek sportistët e saj janë vërejtur shenja euforie dhe kjo i ka penguar të dalin në lojën e tyre. 10 minutëshi i parë është mbyllur 20-18 dhe po ashtu edhe i dyti me vetëm dy pikë diferencë, 15-13. Skuadra kanë shkuar në pushim me vetëm 4 pikë diferencë në favor të Vllaznisë.

Vllaznia për femra fiton 100-62 ndaj Elbasanit në transfertë

Vllaznia në basketboll për femra ka marrë fitoren e saj të parë në kampionatin e sivjetëm. Në ndeshjen e luajtur sot në Elbasan, vajzat e trajnerit Rajmond Rasha kanë dominuar ndaj ekipit vendas duke e fituar krejt takimin në shifrat e thella 100-62. Vetë rezultati tregon më së miri për epërsinë e vajzave shkodrane të cilat e siguruan fitoren që në periodën e parë të cilën e mbyllën në shifrat 35-14 për ta. Në të dytën diferenca ishte vetëm tre pikë, 24-21 ndërsa në të tretën janë vajzat elbasanase që fitojnë 19-11 por kjo nuk prish asgjë sa i takon fatit të ndeshjes sepse perioda e katërt do të vuloste fitoren e thellë të Vllaznisë.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR