Amarildo Belisha: Gjyqtarët na kanë “vjedhur” shumë

Kapiteni i Vllaznisë, Amarildo Belisha, është shfaqur shumë i irrituar pas humbjes së pësuar në transfertë me Bylisin. Ai nuk e ka pasur me skuadrën, por me gjykimin që, sipas tij, ka ndikuar drejtpërdrejt në rezulta“Duket qartë që gjyqtarët po na ndëshkojnë sistematikisht. Edhe në Ballsh, ne ishim duke bërë maksimumin për të barazuar fillimisht, dhe më pas për të fituar, por faullet kundër nesh dhe vendimet e njëanshme, na dëmtuan, duke bërë që të mos dilnim me pikë.

Kryebashkiaku Luka: S’e kam prerë në besë Rudi Vatën

Ndonëse ka qenë një ambjent që nuk kishte të bënte me futbollin, ai I pritjes së Kampionit të Europës në peshëngritje- Erkand Qerimaj, kryebashkiaku I Shkodrës nuk kishte se si të mos ngacmohej në lidhje me deklaratën e ish-trajnerit të Vllaznisë Rudi Vata që pat thënë se ndihej I “prerë në besë” nga Lorenc Luka. Pikërisht në lidhje me këtë çështje, ka ardhur edhe reagimi I numrit 1 të qytetit të Shkodrës, por njëkohësisht edhe numrit 1 të Vllaznisë që ka thënë:

Rudi Vata: Drejtuesit e Vllaznisë më mashtruan edhe për kontratën

Akuzat e ish-trajnerit të Vllaznisë Rudi Vata ndaj drejtuesve të këtij klubi vazhdojnë. Ai në një prononcim televiziv në televizionin Rozafa ka dhënë edhe një tjetër që sipas tij, tregon "mashtrimin" që i është bërë në momentin e firmosjes së kontratës. Bëhet fjalë për anën financiare të saj teksa ajo që ishte rënë dakord paraprakisht me gojë, nuk është zbatuar në kontratë pastaj. "Kur ramë dakord që unë të vija tek Vllaznia, ramë dakord edhe për anën financiare. Ajo për të cilën u vendos ishte se unë do përfitoja x lekë rrogë në muaj. Këtë shumë unë do ta merrja në bankë në fund të çdo muaji të paprekur. Por çuditërisht kur vajta në bankë pas 2-3 muajsh, konstatova se në rrogën e çdo muaji, kisha 20 për qind më pak të shumës e cila ishte e llogaritur për taksat që duhej t'ia paguaja shtetit. Ia thashë këtë problem drejtuesve të klubit dhe ata më thanë se vetë e kisha firmosur kontratën me këtë kusht.

Trajneri Grima: Meritonim të paktën një pikë në Ballsh

Trajneri i Vllaznisë Armir Grima, mendon se në ndeshjen e sotme kundër Bylisit, skuadra e tij është ndëshkuar edhe nga gjyqtari i takimit. Në intervisëtën që ai ka dhënë menjëherë pas ndeshjes për faqen zyrtare të klubit, ai ka shpjeguar gjithçka ka ndodhur në këtë takim teksa ka thënë: “Si u zhvillua takimi, më vjen keq që humbëm. Djemtë luajtën me shpirt dhe mendoj se e meritonim një pikë në Ballsh. Goli i Bylisit ishte thjeshtë një episod, asgjë më shumë. Në pjesën më të madhe të 45 minutave të dyta, ishim ne superiorë. Ajo që më vjen keq ishte se, në momentin tonë më të mirë, ishte gjyqtari i takimit ai që na dëmtoi me arbitrimin e tij të njëanshëm.

Trajneri i Bylisit Shensoj vetëofrohet për pankinën e Vllaznisë

Pasditen e sotme në Ballsh do luhet ndeshja e vlefshme për javën e 21-të e kampionatit të Superligës në mes ekipeve të Bylisit dhe Vllaznisë dhe interesant në këtë pragndeshje është fakti se trajneri aktual i skuadrës ballshiote Naxhi Shensoj, ka shprehur hapur dëshirën e tij për të drejtuar Vllazninë në sezonin e ardhshëm. Përmes menaxherit të tij, ai ka ndërhyrë tek drejtuesit shkodranë për ta hedhur si kandidaturë edhe emrin e tij. Kuptohet që të jesh trajner i Vllaznisë për të është kënaqësi. Menaxheri i tij, ish-futbollisti i Vllaznisë Erkan Sulejmani, ka kohë që ngulmon për këtë lëvizje.

Samuel Nikaj jep dorëheqjen nga pankina e Adës

Kohë largimesh të trajnerëve nga pankinat. Pas Rudi Vatës, një tjetër trajner shkodran është larguar nga kjo detyrë. Por nëse i pari është shkarkuar, i dyti ka dhënë dorëheqjen. Nikaj ka bërë të ditur sot se i kanë kërkuar drejtuesve të Adës të pranojnë dorëheqjen e tij dhe kjo ka ardhur për arsye shëndetësore. Në ditët e ardhshme, trajneri i velipojakëve do t'i nënshtrohet një operacioni të hernieve diskale dhe pikërisht për këtë arsye i duhen disa ditë të mira pushimi. Në kushte të tilla, ai e ka parë të arsyeshme që më të mirë të dorëhiqet edhe ngaqë skuadra e tij nuk ndodhet në pozita të vështira në renditje.

Vata: Kam dyshimet e mia për ndeshjen e humbur ndaj Pogradecit

Humbja e pësuar në ndeshjen e tij të fundit si trajner i Vllaznisë, i ka lënë shije shumë të hidhur Rudi Vatës. Përpos akuzave ndaj gjyqtarëve të takimit, ai ka dyshimet e tij se për humbjen e kësaj ndeshje, mund të kenë patur ndikim edhe vetë pjestarë të Vllaznisë. Këtë ai e ka bërë të ditur në emisionin "Eurodita" mbrëmjen e së premtes në televizionin Rozafa kur ka thënë:

Tifozët protestë para Bashkisë. Kush jep llogari për këtë Vllazni?

Mesditën e sotme është zhvilluar protesta e paralajmëruar e tifozëve të Vllaznisë para Bashkisë Shkodër. Në orën 13.30, para zyrave të saj në fakt numri i tifozëve që janë grumbulluar nuk ka qenë shumë i madh. Më aktivët sigurisht që kanë qenë tifozët e grupimit "Vllaznit Ultras", të cilët me pankarta në duar, kanë brohoritur kundër Bashkisë dhe drejtuesve të klubit. "Bashki amatore" dhe "Deri kur me prit, dona Vllazni kampione" kanë qenë pankartat dhe thirrjet kryesore të këtij grupimi. Ndërkohë përveç tyre, në këtë protestë kanë marrë pjesë edhe një grup tjetër jo shumë i madh tifozësh, më të vjetër në moshë që kanë folur edhe për gazetarët. "Nuk e kuptojmë çfarë duan të bëjnë me këtë Vllazni.

Rudi Vata: Do mbrohem me avokatë ndërkombëtarë ndaj Vllaznisë

Ish-trajneri i Vllaznisë Rudi Vata duke folur në lidhje me atë çfarë kanë deklaruar drejtuesit e Vllaznisë se do ngrenë një padi penale ndaj tij në lidhje me akuzat që ka bërë, ka bërë të ditur se në rast se nis kjo gjë, ai do mbrohet nga avokatë ndërkombëtare. Rrëfimin ai e ka bërë të ditur në një intervistë për televizionin TV1 Channel teksa ka thënë: "Drejtuesit e Vllaznia nuk mund të më bëjnë shantazh mua për të mbyllur gojën. Rudi Vata nuk e ka mbyllur asnjëherë dhe nuk do ta mbyllë atë kur thotë të vërtetën. Nëse vërtetë drejtuesit e Vllaznisë duan ta bëjnë një gjë të tillë, atëherë sapo të njoftohem për këtë gjë, do njoftoj Ambasadën Britanike në Tiranë meqë unë jam shtetas britanik dhe do angazhoj avokatë ndërkombëtarë për këtë çështje.

Klubi Vllaznia gati padia penale ndaj Rudi Vatës për akuzat e tij

Në klubin Vllaznia dhe Bashkinë Shkodër nuk kanë ndër mend t’I tolerojnë akuzat e ish-trajnerit Rudi Vata ndaj tyre. Pikërisht për këtë arsye, drejtuesit e tyre janë duke bërë gati padinë penale ndaj tij. Një padi që në ditët e ardhshme mund të depozitohet në Gjykatën e Shkodrës. Lajmi bëhet I ditur nga burime pranë klubit shkodran, të cilat saktësojnë se  drejtuesit e klubit shkodran, që janë njëkohësisht edhe pjesë të Bashkisë Shkodër, po hartojnë dokumentacionin e duhur për ta dërguar këtë çështje në organet e drejtësisë. Ata nuk mund të lejojnë qoftë ky edhe një njeri me shumë reputacion si Rudi Vata, I cili deri para tre ditësh ka qenë edhe trajner I ekipit të tyre, të thonë gjëra të pavërteta.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR