Me Boriçin, nga Helsinki në Budapest

Nga Skifter Këlliçi

“E di Loro se kur të kam parë për herë të parë në stadium”?…
Këtë pyetje i drejtova  Boriçit atë pasdite të vonë të datës 20 qershor të vitit 1972, kur  avioni sapo  u ngrit  nga pista e hirtë e aeroportit të Helsinkit, për të  shpënë përfaqësuesen tonë, që unë e shoqëroja si gazetar, në Budapest, nga ku me tren do të arrinte në Beograd dhe pastaj që andej  me autobus  në Tiranë.

70 vjet të Kupës së “shuar” të Shqipërisë…

Nga Besnik Dizdari

Qé pra, ndodh që një gazetar, i cili është autori i këtushëm, t’i “zbulojë” dhe t’i konfirmojë vendit të tij një Kupë Kombëtare të “panjohur”. E them këte duke e përjashtuar për një çast modestinë, sepse e shoh që një tufë njerëzish, të rinj e të vjetër, gazetar të vetdeklaruar e shkruesa të pafund që kanë hyrë në gazeta edhe pse nuk dijnë të shkruajnë, kryeredaktorë të emëruar prej pronarësh shtypi, të cilët nuk e njohin dhe as që duan ta njohin përsëmbari këte fushën tonë së cilës i kushtuam jetën, harrojnë, injorojnë, në fund të fundit ahistorizojnë.

Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar

Nga Besnik Dizdari

IV.

Pak kuj mund t’i shkonte nëpërmend, në atë 1972 të paharrueshëm, me Ymer Pampurin e Lojërave Olimpike të Mynihut, Rekordmen Olimpik dhe Kampion i Botës, se ndërsa për Shqipërinë ishte dhënë starti i shndërrimit të sportit të peshëngritjes në sportin simbol të olimpizmit të saj, do të mbërrinte izolimi i madh.

Tre kampionatet “e panjohura” të luftës

Nga Besnik DIZDARI

Kapitulli i Tretë: SK Tirana - Kampione dhe do të përfshihet Kosova!

Më 6 gusht Durrësi dhe Ismail Qemali dalin në Shallvare dhe ndeshja shtesë është po aq dramë. Eshtë një 3-2 për skuadrën durrsake. Për gazetari shënojmë se ndeshja transmetohet nga Radio Tirana prej Anton Mazrekut.

Një kërkim historik i kulturës së Notit modern në Shqipëri

Nga Besnik Dizdari

I.

Duket e rëndë, por është e vërtetë: në Shqipërinë e sotme mungon kultura e sportit të notit modern. Si prolog të gjithë kësaj historie po jap faktin më domethënës: Shqipëria është e vetmja midis 54 shteteve të Evropës e cila nuk ka një pishinë olimpike të notit modern!

Historia e stadiumit kombëtar “Loro Boriçi”

Nga BESNIK DIZDARI
I them “Kombëtar”, sepse edhe ky stadium kështu u emërtua më 29 mars 2003, kur për herë të parë në histori aty u zhvillua një ndeshje e madhe e Kampionatit Evropian, Shqipëri– Rusi 3-1. Edhe vetëm për këtë ngjarje të papërsëritshme të futbollit shqiptar, stadiumi kombëtar “Loro Boriçi” nuk mund të ketë rival për të qenë ai i pari prej të gjithë stadiumeve të qyteteve të Shqipërisë për të zëvendësuar stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” për ndeshjet e Kombëtares përderisa ky të ndërtohet i ri, siç është marrë vendimi.

Themelimet e mëdha të sportit shqiptar në 100 vjet

Nga BESNIK DIZDARI

Asnjëherë deri më sot në ushtrimin e profesionit tim të gazetarit, që ka hyrë në dhjetëvjetëshin e gjashtë të ushtrimit, nuk ia kisha arritur që në një shkrim të vetëm të përmbledh themelimet e mëdha historike të sportit shqiptar. Sepse është tejet e vështirë që brenda hapësirës së dhënë të përshkohesh në 100 vjetët e Shqipërisë sportive.

Rekord- Shkodra Sport, 500 mijë klikime në vetëm një vit!

Një sukses i jashtëzakonshëm. 500 mijë klikime në vetëm një vit të gazetën online www.shkodrasport.com. Ne po e quajmë REKORD! Në fakt i tillë është sepse të kesh gjysmë milioni klikime në vetëm një vit, është diçka e veçantë...

Rekord! Shkodra Sport, 400 mijë klikime në vetëm 10 muaj!

Gazeta online www.shkodrasport.com vazhdon të thyejë rekord pas rekordi. Në vetëm 10 muaj ekzistencë në hapësirën online, ajo ka rregjistruar plot 400 mijë klikime. Shifra në fjalë është arritur dy ditë më parë. Në fakt, edhe ne vetë nuk e kishim besuar se do kishim këtë sukses. Gazeta Shkodra Sport u bë faktor në sportin shkodran dhe jo vetëm. Klimimet e shumta, interesi gjithnjë e në rritje, tregojnë se jemi në rrugën e duhur. Me një mesatare prej 40 mijë klikimesh në muaj, besoj se  kemi bërë diçka të mirë. Për të njoftuar sportdashësit shkodranë dhe më gjerë mbi atë çfarë ndodh çdo ditë në sportin shkodran e më gjerë. Kemi bërë mirë në drejtim të evidentimin të sportistëve shkodranë në mbarë botën. Mjafton të themi vetëm një fakt. Ditët e fundit kemi publikuar një shkrim për notaren Noel Borshi. Ajo do përfaqësojë Shqipërinë në LOjërat Olimpike të Londrës por pakkush e ka ditur se ajo ishte nga Shkodra.

“Shkodra Sport”, 300 mijë klikime për 8 muaj. E jashtëzakonshme!

Mbi 300 mijë klikime në më pak se 8 muaj. Kjo është faqja online www.shkodrasport.com. Në mos një rekord, për ne është një shifër marramendëse për faktin se arrihet në kaq pak kohë. Kur u hodh ideja në fillim për ta rikthyer faqen www.shkodrasport.com isha ndër të parët që mora lajmin e gëzueshëm. Patjetër që e përqafova më dëshirë këtë ide. Vetëm se kisha disa dyshime që i hodha në diskutim. A do jemi të suksesshëm? A do kthehemi në faktor ndikues ? Sa do lexohemi nga publiku? A do plotësohen pritshmëritë e lexuesve ? Si do jetë raporti i kritikave pozitive me ato negative? A do jetë një faqe voluminoze dhe a do arrijmë ta përballojmë siç duhet ngarkesën? Këtyre pyetjeve e të gjitha dyshimeve të tjera gjithë stafit të www.shkodrasport.com më mirë se askush i keni dhënë përgjigje ju. Pa u bërë 8 muaj ju keni çuar në mbi 300 mijë klikimet në këtë faqe çka fakton thjeshtë dhe qartë për suksesin e arritur.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Historia ime/ Samena Markaj (Juban Danja)

Une quhem Samela Markaj, jam 17 vjeç dhe jetoj ne qytezen Laç-Vau-Dejës. Futbolli, nje emer kaq i dashur per te gjithe boten mbare. Nje...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR