Astrit Hafizi, pianisti rekordmen i Kombëtares që “shkundi” Gjermaninë

Cila është historia e pa treguar e Astrit Hafizit, nga një muzikant, pianist, në një mesfushor të talentuar dhe më pas trajneri i kombëtares, që tronditi Gjermaninë? Vitet kryeqytetase te Shkëndija, dëshira e Dinamos dhe transferimi brenda ditës nga Kampi i Dajtit në Razëm.

“Trepikësh” i Edona Berranija. Basketbolli, shkolla dhe dashuria

Basketbolli, shkolla, dashuria. Për të parën po sakrifikon shumë, për të dytën ende nuk është konkretizuar dëshira e saj, ndërsa për të tretën, është në pritje. E kemi fjalën për basketbollisten e Vllaznisë dhe të kombëtares shqiptare Edona Berranija. Shumëkush e njeh atë vetëm në parketin e pallatit të sportit, por dëshira për ta njohur edhe jashtë, na çoi në këtë intervistë disi ndryshe me të.

Dilema e së ardhmes të një futbollisteje: Trajnere apo gazetare sportive?!

Ajo është një nga vajzat më të sukseshme e ekipit të Juban Danja. Ndeshje pas ndeshje po e shfaq më së miri talentin e saj. E kemi fjalën për futbollisten Klaudia Rrotani. Në këtë intervistë ne do përpiqemi të nxjerrim...

Ali Bushati, një ikonë e volejbollit shqiptar e shkodran

Ali Bushati është njëri nga volejbollistët më të famshëm të volejbollit shqiptar dhe atij shkodran në të gjitha kohërat. Ai është ikona e volejbollit shkodran me të cilin janë të lidhura të gjitha fitoret, dhe arritjet më të mëdha...

Ramazan Rragami, mjeshtri që “detyroi” UEFA-n të ndryshonte rregulloren e futbollit (foto)

Finalja e Kupës së Shqipërisë, Vllaznia-Besa, mbart në vetvete edhe një ndryshim rrënjësor në futbollin evropian që doli pikërisht nga ky takim. 28 vjet më parë këto dy skuadra do të “përplasin brirët” në finalen e parë absolute mes...

Agustin Mhilli, mundësi 5 herë kampion i Vllaznisë së artë të viteve ’80

Vllaznia e viteve '80 në mundjen e lirë ka qenë një ndër ekipe model, një nga ato ekipe që jo vetëm fitonte gjithçka por ishte i veçantë edhe për nga harmonia që ekzistonte brenda tij. Pjesë e atij ekipi kanë...

Ardian Arra ose “Maradona shqiptar”

Kujtim nga Ilir Meçe*


Vdekja e parakohshme e një miku, e një personi të njohur, e një njeriu që i ka dhënë diçka njerëzimit, bëhet edhe më e dhimbshme. E tillë mendoj se ka qenë ajo e Ardian Arrës një vit më parë. Titulli i këtij shkrimi- kujti, ndoshta për shumëkënd është bombastik dhe i ekzagjeruar. Por të më kuptoni, nuk kam ndër mend të krahasoj Maradonën e vërtetë me askënd në botë, por dua vetëm të vlerësoj Ardian Arrën sepse e meriton dhe prandaj e quaj "Maradona shqiptar".

Roza Anagnosti (Xhuxha) aktorja e madhe që ka qenë gjimnaste me Vllazninë

Për shumëkënd mund të duket një çudi. Realisht edhe për mua personalisht ndonëse kam mbi 20 vite që merrem me gazetari, madje shumë i dhënë edhe pas historisë së sportit shkodran kryesisht. Aktorja e mirënjohur Roza Anagnosti përveçse e...

Personazh/ Jona Borova, arbitrja- police, një karrierë duke ndarë drejtësi

Arbitre futbolli apo police? Tek meshkujt ka ndodhur më parë kjo sepse kemi patur disa të tillë në futbollin shqiptar. Por tek femrat jo. Arbitret kanë qenë të rradha dhe për më tepër, të jetë edhe police, sigurisht që...

Astrit Prençi, shembulli i futbollistit me grintë për të cilin ka nevojë sot Vllaznia...

Historia e Vllaznisë është shkruar prej shumë e shumë sportistësh të cilët kanë lënë gjurmë në të. Nëse sot flasim për "lojtarë pa gjak", në fakt na kujtohet një futbollist që "linte shpirtin në fushë". Bëhet fjalë për ish- kapitenin e...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR