Tifozët e Barcelonës mësuan fundjavën që shkoi se trajneri i tyre Xavi do të largohet nga roli në fund të këtij sezoni.
Legjenda e klubit i solli suksesin ekipit katalanas sezonin e kaluar duke fituar La Ligën dhe Superkupën e Spanjës, megjithatë ky sezon nuk ka shkuar sipas planit.

Gjigantët e La Ligës nuk po luajnë futboll të mirë dhe duket shumë e mundshme që ata të mbeten pa trofe këtë sezon, gjë që ka bërë që Xavi të largohet nga detyra.

Ka pasur disa emra të lidhur me punën e Barcelonës në 24 orët e fundit, por sipas Fernando Polo, rikthimi i Pep Guardiolas ose Luis Enriques shihet si i pamundur për t’u realizuar.

Barcelona ka probleme të mëdha financiare, të cilat do t’i pengojnë t’i ofrojnë secilit trajner një pagë të madhe. Kjo do të pengojë gjithashtu një trajner të ri të kthejë problemet e tyre dhe është një faktor që ka ndikuar në Xavin.

Të dy trajnerët janë gjithashtu nën kontratë me klube që kanë më shumë të ardhura dhe janë në një pozicion më të fortë se Barcelona për të sfiduar për trofe si Liga e Kampionëve.

Nuk është sekret që Guardiola është një tifoz i madh i Barcelonës, por shefi i Man City kohët e fundit tha se puna e mbaroi atë derisa ai ishte atje, prandaj, është shumë e dyshimtë që ai të kthehet në të ardhmen e afërt. /Telegrafi/