Romelu Lukaku sapo përfundoi huazimin e tij tek ekipi i Romës dhe tani do të marr valixhet dhe të kthehet në Londër te Çelsi, klub që e ka në zotërim kartonin e belgut.

E megjithatë “blutë” nuk e kanë në planet e tyre Lukakun dhe duan ta sheshin. Antonio Konte, që është emëruar së fundmi edhe trajneri i ri i Napolit, e kërkojn me çdo kulm sulmuesin belg. Ai ka qenë një pikë reference për Konten edhe tek Interi i tij, ku arriti të fitojë Seria A, dhe ta shpallte sulmuesin golashënuesin më të mirë të kampionatit.

Napoli synon një formulë huazimi me Çelsin, teksa tentojnë t’i japin Osimhen dhe të marrin Lukakun. Megjithëse në letër duket si një “bingo” për londinezët, situata e tyre është më e komplikuar. Ata duhet të shesin sa më shumë lojtarë për të qenë mirë me “fair-play”-in financiarë dhe tentojnë shitjen totale të sulmuesit, me klauzolën e lirimit që kap shifrën e 44 milion eurove.

Nuk dihet akoma se si palët do të negociojnë në të ardhmen por një gjë është e sigurt, që Antonio Konte nuk do e lër me kaq dhe do bëj të pamundurën që ta tranferojë Lukakun te Napoli.