Kreshnik Krepi: I thashë “jo” ofertës së Australisë

  Dy javë përpara fundit të kampionatit, Juban Danja ndodhet 5 pikë larg Adës kryesuese megjithatë ajo ka ende shpresa tek titulli kampion. Trajneri i këtij ekipi Kreshnik Krepi mendon se edhe Ada mund të gabojë ashtu siç gaboi...

Veleçiku, një gol me vlerën e tre pikëve

Veleçiku nuk ka gabuar në ndeshjen e tretë të fazës së dytë, ku përballë Egnatias ka marrë 3 pikët, falë një goli të mbrojtësit Rajçeviç. Objektivii vetëm i koplikasve për këtë ndeshje ka qenë fitorja, pasi ata vinin pas 2 humbjeje radhazi. Kështu, Veleçiku e ka nisur ndeshjen në sulm dhe ka krijuar disa raste, por ka arritur ta zhbllokojë rezultatin vetëm në minutën e 35-të, pas një aksioni të shkëlqyer, të finalizuar nga Rajçeviç.Pjesa e parë është mbyllur me rezultatin 1-0 dhe në të dytën vendësi i kanë vazhduar përpjekjet për të shënuar sërish, por nuk kanë mundur ta bëjnë këtë gjë, edhe pse rastet nuk kanë munguar. Vlen të theksohet fakti se ka qenë një ndeshje mjaft korrekte nga të dyja palët, edhe pse terreni ka qenë pak i rënduar në reshjet e shiut.

Sukthi merr tre pikë brenda në Peshkopi

Korabi ka dalë pa pikë nga fusha e tij, ku dje ka pritur Sukthin e vendit të dytë. Ndeshja është luajtur nën reshje dëbore të cilët nga fundi i ndeshjes janë shtuar shumë. Miqtë kanë treguar se jo më kot qëndrojnë në këtë pozicion dhe pretendojnë ngjitjen në kategorinë e parë. Ata kanë përfituar edhe nga nervozismi i vendasave në këtë ndeshje për rrjedhojë, e kanë nisur shumë mirë lojën dhe pas 6 minutash kanë kaluar në epërsi me anë të Ibrahimllarit.

Ada ndal Elbasanin. Barazim 1-1 në Velipojë

Barazim 1-1 në mes Adës dhe Elbasanit në ndeshjen e luajtur sot pasdite në fushën sportive "Adriatik" të Velipojës. Miqtë kanë kaluar në avantazh që në minutën e 3-të me anë të Mustajt dhe vendasve i është dashur shumë punë për të barazuar. Ai ka ardhur pikërisht në minutën e 65-të të ndeshjes kur gjyqtari Masha ka akorduar 11-metërsh dhe nga pika e bardhë, mbrojtësi Gent Isufi ka qenë mjaft i saktë duke e dërguar topin në rrjetë. Loja ka qenë përgjithësisht e kontrolluar nga velipojakët që kanë patur edhe raste më të pastra për shënim por lojtarët e saj janë nxituar para portës kundërshtare.

Kallaverja nuk e kapërdin dot barazimin

Korabi nuk ka mundur të fitoj ndaj Olimpikut pasi edhe fati nuk ishte në anën e tij. Rastet e shumta që patën futbollistët dibranë, treguan më së miri lojën e zhvilluar nga futbollistet tanë, por portieri mik ishte në formë mjaft të mirë ku në disa raste i ka ardhur në ndihmë dhe shtylla tranversale. Ndërkohë Kallaverja thotë që do ishte mirë ta nisnim me fitore fazën e dytë para tifozëve tanë. "Por në futboll duhet t'i pranosh të tre rezultatet pasi edhe gjatë fazës përgatitore kemi hasur shumë vështirësi pasi fusha e stadiumit ka qenë e mbuluar nga dëbora ku dhe ndeshjet miqësore na kanë munguar pasi kemi zhvilluar vetëm një me të rinjtë e Kukësit.

Barazim 1-1 mes Korabit dhe Olimpikut

Në stadiumin "Korabi" të Peshkopisë është luajtur pasditen e sotme takimi ndërmjet Korabit vendas dhe Olimpikut, takim i cili përfundoi në barazim 1-1. Vendasit e nisën mjaft mirë takimin duke ushtruar presion në portën kundërshtare, por miqtë nga Tirana në minutën e 34-të, duke përfituar dhe nga një gabim i mbrojtjes vendase, arrijnë të zhbllokojnë rezultatin me anë të Londos. Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë e kësaj ndeshje. Në pjesën e dytë vendasit hidhen tërësisht në sulm për të barazuar por vetëm në minutën e 75-të do të barazonin rezultatin me anë të Brahasanit.

Tërbuni, goli i Agastrës mjafton për 3 pikë në Koplik

Ka mjaftuar një gol dhe Tërbuni i Pukës ka marrë një fitore të rëndësishme në transfertën e sotme të Koplikut ndaj Veleçikut vendas. Me këtë gol dhe me rezultatin e ngushtë 1-0, pukjanët kanë marrë një fitore shumë të rëndësishme duke ruajtur kështu vendin e parë në tabelën e renditjes. Agastra e ka dërguar topin në rrjetë në minutën e 50-të të ndeshjes dhe megjithë përpjekjet, koplikasit nuk kanë arritur dot të barazojnë. Me këtë trepikësh, Tërbuni është ngjitur në kuotën e 25 pikëve pas javës së 9-të të kampionatit me 8 fitore dhe 1 barazim. Madje, i vetmi barazim për këtë skuadër ka qenë ai i fazës së parë pikërisht ndaj Veleçikut në Pukë.

Ada, fitore e pastër 3-0 ndaj Gramozit

Velipojakët e kanë kaluar pa problem ndeshjen e radhës në fushën e vet, duke munduar Gramozin me rezultatin e pastër 3-0. Dy gola në pjesën e parë dhe një në të dytën, janë epilogu i kësaj sfide, e cila përgjithsisht ka qenë mjaft korrekte për të dyja kampet. Pjesa e parë ka qenë e dominuar totalisht nga vendasit. Këtë e tregon shumë qartë kronika e 45 minutave të para, ku Ada, përveç dy golave të shënuar, i është afruar edhe në disa raste të tjera portës mike, por në fuqi kanë mbetur dy golat e shënuar përkatësisht në minutat 2 dhe 12 nga Perfati dhe Doçi. Pikërisht goli i parë ka ardhur nga një aksion I shpejtë i velipojakëve dhe krosi në zonë është shfrytëzuar mjaft mirë nga Perfati, që brenda zonës, nuk fal me kokë dhe 1-0.

Kreshnik Krepi pranë një kontrate si trajner në Australi

Ish-trajneri I Adës në futbollin e meshkujve dhe tashmë trajner I ekipit të femrave Juban Danja, pikërisht Kreshnik Krepi është fare pranë nënshkrimit të një kontrate me një klub në Australi. Bëhet fjalë për Heidelberg Eagles, që merr pjesë në kategoritë e ulëta të futbollit të këtij vendi. Krepi prej 3 javësh, menjëherë pasi fitoi Kupën e Shqipërisë në futboll për femra me Juban Danjën, ka udhëtuar drejt Australisë, me ftesë të këtij klubi për të negociuar rreth mundësisë së bashkëpunimit me të. 30 vjeçari shkodran që I ka hyrë shumë herë fushës së trajnimit, ka një emër të mirë tashmë falë punës që ka bërë me ekipet ku ka punuar. Kontaktet me klubin Australian I janë ndërmjetësuar nga një I afërm I tij dhe palët kanë rënë dakord mesa merret vesh për firmosjen e një kontrate për sezonin e ardhshëm.

Ada vetëm barazim në Velipojë ndaj Ilirisë

Të gjithë prisnin fitoren e skuadrës së Adës në ndeshjen e sotme ndaj Ilirisë së Fushë- Krujës por nuk ka ndodhur kështu. Ndonëse ndeshja është luajtur në Velipojë, vendasit nuk kanë shkuar më tepër se barazimi 1-1. Madje të parët kanë kaluar në avantazh miqtë ndërsa ka barazuar me anë të Pukës po në pjesën e parë të ndeshjes. Përpjekjet e Adës për të shënuar edhe golin e dytë dhe të fitores kanë qenë të shumta por futbollistët e saj nuk kanë arritur dot tek goli.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI