Xhevahir Sukaj në “Niko Dovana”: Vllaznia s’ka sulm

Në ndeshjen e djeshme Teuta- Vllaznisë, në tribunën e stadiumit "Niko Dovana" ka qenë edhe futbollisti shkodran Xhevahir Sukaj. Ai sigurisht që ka mbetur në fund të saj i zhgënjyer për humbjen e skuadrës shkodrane dhe këtë e ka shprehur edhe në ato pak fjalë që ka thënë për gazetarët aty: "Ishte një humbje që rëndo psikologjikisht pasi Vllaznia mendoj se është një skuadër që mund të japë më shumë. Sigurisht që të vjen keq kur e sheh atë duke humbur por mendoj se kjo nuk është ajo Vllaznia që unë kam lënë. Sidomos në sulm të paktën ku ka shumë probleme"- ka thënë ai.

Ndalet Skënderbeu, Vllaznia shans për t’iu ofruar edhe më shumë

Skuadra e Skënderbeut të Korçës që kryeson kampionatin nuk ka shkuar më tepër se barazimi 1-1 në ndeshjen që ka luajtur pasditen e sotme në Kavajë ndaj Besës. Me këtë barazim të korçarëve, shkodranët kanë mundësinë që me një fitore nesër në Durrës ndaj Teutës t'i ofrohen në tre pikë kreut të tabelës së renditjes. Përveç kësaj, fitorja ndaj Teutës do t'i largonte në tre pikë kuqeblutë nga Besa, për më tepër që Vllaznia javën e ardhshme luan në Shkodër dhe kavajasit në transfertë, çka do të thotë se distancohej edhe më shumë në vendet e para të renditjes.

Sukaj në Shkodër. Grima: Ai është i mirëpritur që në janar

Sulmuesi shkodran Xhevahir Sukaj ka shënuar në fillim të kësaj jave gol për Sepahanin në Iran dhe menjëherë pas kësaj ndeshje të fundit, ka shfrytëzuar një pushim disaditor për të ardhur në Shkodër pranë familjes së tij. Duke qëndruar pranë saj, sigurisht që sulmuesi 25 vjeçar nuk mund tq qëndronte larg Vllaznisë dhe prandaj menjëherë ka nxituar të takojë drejtuesit e saj dhe po ashtu edhe disa nga shokët e ekipit. Madje këto dy ditë ai do stërvitet me kuqeblutë për të ruajtur formën fizike ngaqë në fillim të javës së ardhshme, do të kthehet sërish në Iran. Duke qenë në Shkodër dhe në kushtet kur Vllaznisë po I mungon njeriu- gol, sigurisht që të gjithë I kthejnë sytë nga ai. Pyetja që lind menjëherë është:

Ansi Nika: Do t’i shënoj gol Vllaznisë këtë herë

Mesfushori shkodran që luan për Teutën- Ansi Nika mezi po e pret ballafaqimin e pas dy ditëve ndaj Vllaznisë.Në një prononcim të shkurtër për gazetën online shkodrasport.com, 22 vjeçari thotë se ka një parandjenjë që këtë ndeshje do t'i shënojë gol kuqebluve. "Nuk e di sesi kam një parandjenjë që do shënoj në portën e Vllaznisë këtë ndeshje. Kjo më është fiksuar në kokë prej disa ditësh dhe me shumë mundësi do të realizohet"- ka thënë ai. Në fakt, ndeshja pritet me interes. Shkodranët ndodhen në vendin e dytë në renditje dhe do kërkojnë ta mbajnë këtë vend por edhe në Durrës duan fitore për t'u ngjitur në renditje. Pikërisht për këtë, Nika do thoshte:

Vioresin Sinani: Vllaznia është në rrugë të mbarë sivjet

Golashënuesi më i mirë i Vllaznisë me mbi 200 gola shpreson që ekipi të fitojë një trofe dhe të gëzojë gjithë qytetin e Shkodrës. Gjithsesi ai është tashmë pjesë e stafit teknik dhe së bashku kërkon që ekipi të ruajë vazhdimësinë në kampionat, të marrë pjesë në Kupat e Europës e sigurisht të kërkojë gjithmonë maksimumin e mundshëm në të gjitha drejtimet. Në një intervistë të tij për gazetë tonë, Sinani ka folur në detaje për punën në ekip dhe sidomos për mbajtjen e ritmit në kampionat që është dhe më e rëndësishmja.

Vllaznia: kalendari, tani nis “ferri” i vërtetë për kuqeblutë

Kampionati I vërtetë për Vllaznisë nis këtë të dielë. Kalendari I deritanishëm I ndeshjeve të zhvilluara nuk ka qenë aq I vështirë, me përjashtim të ndeshjes së parë të kampionatit, asaj të luajtur ndaj Skënderbeut. Kuqeblutë ende nuk kanë luajtur ndaj skuadrave të tjera “big” të këtij kompeticioni dhe pikërisht rezultatet ndaj tyre do vendosin shumë gjëra. Një mendim të tillë e kanë dhënë tifozë, gazetarë por mbi të gjitha edhe specialistët.

Vujadinoviç: Po, mund të largohem në janar nga Vllaznia

Portieri malazez I  Vllaznisë Miroslav Vujadinoviç mund ta lërë këtë skuadër në janar. Ajo që kemi paralajëruar pak kohë më parë në gazetën tonë, është pranuar dje nga vetë ai. Në konferencën për shtyp të organizuar nga klubi shkodran, 29 vjeçari nga Podgorica I pyetur në lidhje me këtë çështje, ka thënë: “Po, është e vërtetë se kohët e fundit më kanë ardhur 2-3 oferta megjithatë ende nuk mund të them asgjë me saktësi. Duhen parë me hollësi këto oferta sepse duhet të jemi të kënaqur si unë ashtu edhe klubi Vllaznia, për të mbërritur deri tek një marrëveshje e mundshme”.

Jurgen Gjini lë pas problemet, gati për të luajtur

Sulmuesi shkodran Jurgen Gjini kthehet të luajë pas plot tre muajsh larg fushave të blerta. Në fakt, ai ende nuk ka luajtur zyrtarisht në ndeshjet e këtij sezoni, por në takimin e fundit me Shkumbinin, ai ka qenë në 18-she, I gatshëm në pankinë. Siç dihet, sulmuesi 22 vjeçar kaloi një problem shumë të madh në verën që shkoi. Pas një zënke të një të afërmi të tij me një person tjetër, ai ka hyrë për t’I ndarë dhe e ka pësuar vetë teksa është therur me thikë disa herë në bark. Dëmtimi ka qenë I rëndë por për fat nuk I ka sjellë rrezik për jetën. Kjo plagosje e la atë për disa kohë jashtë sportit.

Ndriçim Shtubina: Do marrim pikë edhe në Durrës

Mesfushori kuqeblu Ndriçim Shtubina është I bindur se skuadra, pjesë e së cilës ai është, mund të përballojë çdo lloj kundërshtari. Në ndeshjet e fundit, numri 7 I Vllaznisë ka dhënë kontributin e tij maksimal për të duke ndihmuar në arritjen e rezultateve positive. Këto rezultate sipas tij do vazhdojnë edhe në ndeshjen e rradhës që do të luhet në Durrës ndaj Teutës. Lidhur me këtë ndeshje ai do thoshte: “Teuta është një kundërshtar I vështirë për çdo skuadër por ne nuk trembemi për të luajtur me asnjë ekip. Vllaznia po e tregon në këtë kampionat se është në gjendje të përballojë këdo. Me përjashtim të ndeshjes së parë që kemi humbur me Skënderbeun kur ekipi ishte ende I paorganizuar mirë, në ndeshjet e tjera kemi treguar vlerat tona dhe për rrjedhojë, sot me shumë meritë jemi në vendin e dytë në renditje.

Vllaznia, tre vjet e gjysëm pritje për një vend të dytë

Me fitoren e së dielës ndaj Shkumbinit, skuadra e Vllaznisë është ngjitur në vendin e dytë në renditje. Ndonëse në pamje të parë, drejtuesit e saj janë munduar ta fshehin kënaqësinë për këtë arritje të vogël, megjithatë trajneri Duro ka nxituar të pyesë se kur ka qenë Vllaznia për herë të fundit e dyta në renditje. Dikush aty afër, I ka thënë se në një pozicion të tillë, ajo ka qenë para 20 vitesh, por në fakt nuk është kështu. Hera e fundit që Vllaznia ka qenë në vend të dytë përkon me datën 23 maj 2009. Në fakt, ky vend I dytë vinte pas një humbje, pikërisht atëherë kur nuk duhej.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR