Historia interesante e Nikë Lulit, futbollistit lezhjan që rregjimi ‘i dogji’ karrierën

0
Një rastësi ndoshta ishte takimi me të në Itali, vend ku jeton prej vitesh, por në fakt kishim shumë gjëra për të biseduar dhe diskutuar. E kam fjalën për ish- sportistin dhe ish- drejtuesin e sportit në Lezhë, Nikë...

Një foto që flet shumë, dy emra të shquar të futbollit shqiptar në duel...

0
Nese duam te pershkruajme nje apo me shume personazhe te njohura, shpeshhere menyra me e mire eshte t’i risjellim ne vemendje permes fotove apo videove te ndryshme. Permes kesaj fotoje, ne do te ndalemi sot tek dy emra shume te...

HISTORI/ 4 prej shkodranëve që kanë kontribuar me suksese te ‘Shkëndia’

0
Nga Eduard DERVISHAJ 55 vite më pare…lindi “Shkëndija” Ata e luanin futbollin si artistë dhe hynë si një fllad në Kampionatin Kombëtar të vitit 1971-72. Një ekip i panjohur për publikun por që shumë shpejt fitoi simpatinë e futbolldashësve në të...

Agustin Kola: I theva hundën Medin Zhegës, por ai më tha ‘bravo të qoftë,...

0
Një rrëfim vërtet interesant ishte nga Agustin Kola për emisionin “Exlusive”. Atje është folur shumë mbi kohërat e vjetra te Tirana, por njëkohësisht edhe duke bërë njëfarë krahasimi mes futbollit të atëhershëm me të sotmin. Sipas Kolës, futbolli është luftë,...

Beckenbauer dezinfektonte duart në Rinas në vitin 1971

0
Mjaftoi vetëm një foto shkëputur nga një album fotografik i ikonës së futbollit gjerman, Franz Beckenbauer, që të më ngacmonte të shkruaja këto radhë e ta risjell edhe një herë në vëmendje atë ngjarje, nisur pikërisht nga situata që...

Rrëfehet basketbollisti shqiptar: Përfundova në burgun e Spaçit, dashurova vajzën e ambasadorit italian

0
Rezidencat e ambasadave të huaja në Shqipëri në kohën e regjimit dikatorial ishin “molla e ndaluar”. Por këtë s’mund ta besonte dot Ernest Tushe, djaloshi 17-vjeçar që dashuronte vajzën e ambasadorit italian në Shqipëri, Giuseppe Sferlazzo, i cili shërbeu...

HISTORI/ Kur Ada eliminonte Dinamon dhe Butrinti mundte Partizanin

0
Velipoja është një plazh që vitet e fundit është bërë mjaft i frekuentueshëm, por vite më parë njihej edhe në hartën e futbollit, madje skuadra i ka shkuar shumë afër ngjitjes edhe në elitë. Në historinë e deritanishme të...

Dëshmia e rrallë e ish-portierit të njohur Paulin Ndoja: Ndaju nga gruaja nëse dëshiron...

0
Nga Namik MEHMETI Futbolli shkodran i prezantuar në vitet e diktaturës komuniste, që nga kurorëzimi i të parit kampionat kombëtar i pasluftës, që “Vllaznia” u shpall kampione e Shqipërisë e, deri në triumfin e demokracisë, ka prezantuar një panteon me...

Humor shkodran/ Tifozët e Vllaznisë të veçantë: Dy shtylla janë baraz me një gol

0
Vllaznia e 101 viteve është shquar gjithmonë për futboll të bukur. Çdo kundërshtar që ka ardhur në Shkodër është kënaqë duke luajt sepse përballej me një kundërshtar që luante futboll sulmues dhe nga kjo kishin edhe mundësi t'i shënonim,...

Bashkia Shkodër nderon 22 gjimnastët më të mirë në historinë e Vllaznisë/ EMRAT

0
Ceremonitë në kuadrin e 100 vjetorit të krijimit të shoqnisë Vllaznia kanë vijuar me nderimin e gjimnastëve dhe trajnerëve më të mirë të këtij sporti. Aktiviteti është organizuar në zyrën e kryebashkiakes Ademi dhe në emër të institucionit që...