Trajneri Nevil Dede, analizoi barazimin mes Vllaznisë dhe Partizanit. Në emisionin “Skaner” në MCN TV, Dede deklaroi se ishte një ndeshje që i pëlqeu, ndërsa veçoi disa lojtarë, që kanë lënë përshtypje të mira tek ai.

Dede tha se e çudit mungesa e entuziazmit dhe tifozëve e paktë në ndeshjet e shkodranëve.

“Partizani-Vllaznia pritej ashtu. Të kuqtë vinin pas një fitoreje të rëndësishme në derbi. Besimi që mori nga fitorja në derbi, e tregoi në pjesën e parë, ku mund të kishin bërë më shumë.

Vllaznia luftoi në çdo moment për të fituar ndeshjes, sepse barazimet nuk iu bëjnë mirë ekipeve që janë pretendente.

Zëvendësimet që Koelela bëri, tregopjnë se skuadra ishte disi e lodhur. Më pëlqeu ndeshja nga të dyja skuadrat. Një pjesën e parë Partizani kishte më shumë raste, në të dytën Vllaznia ishte pak më mirë.

Vazhdoj të surprizohem çdo ditë nga Hadroj. Në krahun tjetër po më surprizojnë Alivoda dhe Mala. Vazhdon të më çudisë mungesa e entuziazmit në Shkodër. Mendoja se do të kishte më shumë tifozë”- eshte shprehur Tahiri.