Leo Messi dhe babai i tij Jorge Messi nuk kanë pasur asnjë kontakt me bordin aktual të BarcelonaS që nga 8 gushti i kaluar, kur ai mbylli skenën e tij në lot, e cila filloi kur ai ishte vetëm 13 vjeç. Disa ditë më vonë ai shkoi në Paris dhe u prezantua si një lojtar i ri i PSG-së për të hapur një fazë të re në jetën e tij.

Pavarësisht zërave për një kontakt mes babait të tij dhe agjentit me Joan Laporta, SPORT mund të sigurojë që kjo qasje nuk ka ndodhur.

Eliminimi i Ligës së Kampionëve ka qenë një pengesë e vështirë për Leo Messin (dhe më shumë që do të ndodhi në Santiago Bernabeu), por ai nuk ka ndërmend të largohet nga PSG me nxitim për t’u rikthyer në Barcelonë.

Dëshira e Messit, sipas burimeve pranë lojtarit, është që të vazhdojë i lidhur me entitetin parisien deri në fund të kontratës së tij. Ai kërkon ta përmbushë atë si çështje besnikërie për shkak se ka një kontratë të vlefshme. Messi i ka përmbushur gjithmonë të gjitha kontratat e tij dhe tani nuk ka ndërmend t’i japë fund skenës së tij në Paris me nxitim.

Marrëdhënia e Messit me Laportën vazhdon të jetë e largët.

Ndjenja e Messit me Barcelonën është një mirënjohje e përjetshme për përmbushjen e të gjitha ëndrrave të tij të fëmijërisë në Camp Nou. Marrëdhënia e tij me Barcelonën mbetet e ngushtë, sepse ai dhe familja e tij (dhe shumë herë pa praninë e Leos sepse kanë ndeshje) udhëtojnë në shtëpinë e tij në Castelldefels sepse e konsiderojnë atë shtëpinë e tyre.

Leo dëshiron të kthehet në Barcelonë, por jo tani. Siç ka bërë të ditur në intervistën për SPORT, ai dëshiron të kthehet në Barcelonë për të jetuar, por gjasat që kjo të ndodhë këtë verë janë zero dhe që kjo të ndodhë si një lojtar aktiv është shumë e largët. Plani i Leos për të ardhmen nuk parashikon të kthehet prapa dhe të veshë sërish fanellën e Barçës.

Leo ka një kontratë me PSG për këtë sezon dhe një tjetër. Shqetësimi që ndjen klubi për eliminimin evropian është i jashtëzakonshëm. Për shkak të investimit të bërë, për yjet që ka në skuadër, për mënyrën se si shkoi dhe gjithashtu sepse pas pushtimit të Ukrainës, UEFA vendosi të ndryshojë vendin e finales së Champions League në Paris.

Zhgënjimi ishte i madh, dhe gjithashtu për Leon sepse ai konsideronte se skuadra pariziane ishte e aftë të bënte gjëra të mëdha. Tani një sërë mundësish hapen brenda një ekipi të mësuar me ndryshimet pas dështimeve. Drejtori sportiv, trajneri, MbappE mund të largohet, por jo Leo Messi, për të cilin PSG beson se duhet të vazhdojë të ndërtojë të ardhmen e tyre përmes yllit argjentinas.