Sot është një ditë shumë e rëndësishme për gjyqtarët shqiptarë pasi do të arbitrojnë në Europë, duelin Fiorentina-Sivaspor në Ligën e Konferencës.mvm vUEFA ia ka besuar shqiptarëve këtë takim në fazën e 1/8-ave, ku Enea Jorgji do të jetë kryesori.

Asistentë të tij do të jenë Denis Rexha dhe Ridiger Çokaj, ndërsa arbitër i katërt do të jetë Juxhin Xhaja.Sa i përket VAR-it, Jorgji do të asistohet nga dy gjyqtarë portugezë.

Kjo është një mundësi e artë për arbitrat shqiptarë për të treguar profesionalizmin dhe aftësitë e tyre, pse jo edhe në të ardhmen të drejtojnë duele më të forta.

Ne fakt ne Europe arbitrat tane kane treguar profesionalizem, por krejt ndryshe veprojne ne futbollin shqiptar ku gabimet jane te shumta dhe duket qarte se ne kete mes ka shume gjera qe vendosin.