Fokusi maksimal është në evnetin më të madh sportiv, Kupa e Botës në Katar. Brazili arriti të kualifikohet për në fazën e çerekfinales duke mposhtur me shifrat 4-1 Korenë e Jugut.

Spikat që në fushën e lojës lojtarët brazilian pas çdo goli të realizuar festojnë duke kërcyer. “Samba” është një nga kërcimet e tyrë më të famshme, që njihet dhe si tradicional.

Legjenda irlandeze e Manchester United, Roy Kean, nuk është aspak i kënaqur nga kjo mënyrë që ato festojnë në fushën e lojës. Kean e quan atë shumë të pasjellshme:

“Kjo festë është shumë e ekzagjeruar, pasi nuk tregon aspak respekt për kundërshtarin. Nuk kam parë kurr kaq shumë kërcim në fushën e lojës, gjatë një festimi për gol. Më duken sikur janë në emision këricimi jo në Kupën e Botës”.