Gjermania është duke u përgatitur për të bërë shumë ndryshime për Europianin, por pa prekur trajnerin. Pancerat dështuan në Botërorin e Katarit duke u eliminuar që në fazën e grupeve.

Kualifikimi për në Europianin e radhës është i siguruar pasi Gjermania është vendi organizator.

Por kjo Kombëtare zgjodhi që të mos marrë pjesë në grupe dhe do të organizojë disa miqësore të tjera gjatë kohës së kualifikueseve të Europianit.

Në këto takime do të kenë hapësirën e tyre edhe lojtarët që shihen me potencial për të ardhmen. Mediat gjermane bëjnë të ditur se Mërgim Berisha, sulmuesi i Augsburg, do të marrë minutat e tij me Gjermaninë gjatë kësaj periudhe.