Erling Haaland zbuloi ndryshimet që do të bënte në futboll. Ylli i Manchester Cityt shënoi 52 gola për skuadrën e tij sezonin e kaluar, ndërsa lojtarët e Pep Guardiolës fituan një tripletën historike.

Megjithatë, këtë sezon, reprezentuesi norvegjez ka luftuar me një sërë lëndimesh, por ende ka arritur 18 gola në 23 paraqitjet e tij në Ligën Premier.

Është e drejtë të thuhet se si një nga sulmuesit më të fuqishëm në botë, Haaland ka të ngjarë të dijë pak për futbollin dhe se si dikush mund të përmirësojë lojën.

Por, duke folur për podkastin zyrtar të Manchester Cityt, 23-vjeçari pranoi se nëse do t’i bënte rivëniet nga këndi, ai do të prezantonte teknologjinë e vijës së portës në të gjithë fushën.

“E para është futja e teknologjisë së vijës së portës në të gjithë fushën, në mënyrë që të keni gjithmonë kontroll kur topi është jashtë lojës”, deklaroi ai.

Kjo nuk ka gjasa të miratohet nga organi drejtues i futbollit, megjithatë, duke pasur parasysh sasinë e kohës që do të duhej për të përfunduar çdo kontroll.

Haaland pretendoi se rregullat e rivënieve janë shumë të komplikuara, duke shtuar se me kusht që një lojtar të ketë të dyja duart mbi topin, ai duhet të lejohet të hedhë topin si të dojë.

Ai sugjeroi gjithashtu se duhet të ketë kufizime se sa larg mund të ecë një lojtar në fushë për një rivënie në tokë dhe sa shpejt duhet të kryhet.

“Ajo që më bezdis janë rivëniet”, shpjegoi ai. “Nuk ka rëndësi se si e ekzekutoni një rivënie nga këndi. Vetëm mbani dy duar në top dhe hidheni. Unë nuk i di as rregullat, por nëse hidhni poshtë ose lart nuk ka rëndësi!”

“Unë do ta ndryshoja këtë – thjesht të mbajë topin me dy duar. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, por ju duhet një afat kohor i caktuar për të kryer rivënie dhe nuk mund të bëni shumë metra – thjesht jepni një distancë”, ka shuar më tej ai. /Telegrafi/