Fitorja dramatike e Interit 2-1 ndaj Hellas Veronës sot (e shtunë) pasdite konfirmoi statusin e Nerazzurrëve si kampionë dimëror të Serie A për sezonin 2023/24.

Interi e ka pushtuar gjysmën e parë të sezonit, duke u renditur në krye të tabelës me një total prej 48 pikësh pas 19 xhirove, pesë pikë më shumë se Juventusi i vendit të dytë, përpara përballjes së tyre me Salernitanën të dielën.

Djelmoshat e trajnerit Simone Inzaghit kanë shënuar një rekord prej 15 fitoresh nga 19 të mundshme, plus tre barazime dhe vetëm një humbje, që erdhi kundër Sassuolos në fund të shtatorit.

Për krahasim, Napoli ishte vetëm dy pikë më mirë gjatë sezonit të tyre fitues të titullit 2022/23 sesa Interi aktualisht në sezonin 2023/24. Napoli gjithashtu kishte humbur vetëm një herë, por kishte fituar 16 dhe barazoi dy herë për një numër prej 50 pikësh pas 19 ndeshjesh.

Nëse Interi vazhdon të përfundojë gjysmën e dytë të sezonit me të njëjtin raport pikësh për lojë siç ka arritur në pjesën e parë, ata do ta mbyllin sezonin 2023/24 me një total prej 96 pikësh.

Megjithatë, ndërsa të qenit në krye të tabelës në gjysmën e sezonit është zakonisht një tregues i mirë për fituesin eventual të Scudettos, Kampionët e Dimrit jo gjithmonë fitojnë titullin.

Interi do ta dijë mirë këtë gjithashtu, pasi rivalët e tyre, Milani, ishin në krye të tabelës në janar të sezonit 2020/21, por që Nerazzurrët ishim më të mirë në gjysmën e dytë të sezonit, duke ngritur trofeun në fund të sezonit.

Sezonin tjetër, ishte e njëjta histori, por e kundërta. Interi ishte kampion i dimrit, por Milani vazhdoi të fitonte Scudetton nën drejtimin e Stefano Piolit.

Nga 17 herë që Interi ka udhëhequr Serie A në gjysmë të sezonit, ata kanë vazhduar të fitojnë titullin në fund të sezonit. /Telegrafi/