Gjykata Federale e Apelit do të ketë seancën e saj mbi fitimet kapitale të Juventusit të hënën dhe mediat shkruajnë se dënimi mund të jetë 12 pikë.

Bianconerët akuzohen se kanë fryrë artificialisht tarifat e transferimeve për të rritur fitimet kapitale dhe për këtë arsye balancuan librat.

Edhe pse kjo është një teknikë që funksionon vetëm nëse klubet e tjera janë dakord për vlerësimin, Juve është klubi i vetëm i prekur sepse ky është në thelb një apel kundër një vendimi të mëparshëm që liroi shumë ekipe në prill 2022, i rihapur për shkak të provave të reja.

Juve fitoi apelimin kundër dënimit prej 15 pikësh muajin e kaluar, por vetëm e ktheu atë në Gjykatën Federale të Apelit FIGC për një vlerësim të ri.

Bazat thelbësore të fajit u konfirmuan, kështu që Zonja e Vjetër do të përballet me një dënim me pikë, ai vetëm reduktohet sepse disa nga bordi i drejtorëve, përfshirë Pavel Nedved u pastruan.

Gjatë javëve të fundit, supozohej se do të ishin nëntë pikë, gjë që fillimisht ishte ajo që kishte kërkuar prokurori i FIGC Giuseppe Chinè.

Megjithatë, Corriere dello Sport pohon sot se gjykata është e prirur të dënojë klubin italian me heqjen e 12 pikëve, duke e konsideruar sjelljen recidiviste dhe sistematike të Juves si të denjë për një ndëshkim më të madh.

Kjo do ta çonte Juventusin nga 69 pikët aktuale dhe vendi i dytë në 57 dhe të tetën. /Telegrafi/