Federata e Futbollit të Kamerunit ka suspenduar plotë 62 futbollistë për shkak të falsifikimit të datave të lindjes.Rreth 62 lojtarë dyshohen se kanë mashtruar në dokumente që kanë të bëjnë me moshën e tyre dhe mes tyre është edhe një përfaqësues i lartë i Kamerunit.

Bëhet fjalë për Wilfried Nathan Douala, në dokumentet e të cilit thuhet se është 17 vjeç.Douala, e cila luan në mesfushën e klubit të divizionit të parë të Kamerunit, Victoria United, ishte në moshën 17-vjeçare pjesëmarrësi më e ri në Kupën e Kombeve të Afrikës, e cila u mbajt së fundmi në Bregun e Fildishtë.

Për shkak të pamjes së tij, shumë dyshuan se ai kishte falsifikuar moshën dhe vendimi i sotëm për pezullim i vërtetoi këto dyshime.

Hetimi ende nuk ka përfunduar, por mediat kamerunase raportojnë se federata ka prova të forta kundër të gjithë futbollistëve dhe se ata do të marrin dënime të rënda. /Telegrafi/