Pas Marash Kumbullës, një tjetër futbollist me origjinë shkodrane është bërë pjesë tashmë e Romës. Bëhet fjalë për 18 vjeçarin Kevin Zefi i cili ka firmosur një kontratë me klubin e njohur të kryeqytetit italian. Po kush është ky lojtar?

Në verën e vitit 2021, sytë e skautëve më të mirë të të rinjve ishin të gjithë te Kevin Zefi, një 16-vjeçar nga Dublini me origjinë shqiptare, i cili, i veshur me fanellën e Shamrock Rovers, mbushi videot në YouTube me paketa driblimesh të gjithanshme, gola të shkëlqyer dhe vizionet loje shumë mbi mesataren. Në moshën 15-vjeçare ai kishte bërë tashmë debutimin e tij në divizionin e dytë, duke shënuar golin e tij të parë një muaj më vonë. Interi e largoi atë nga konkurrenca nga gjysma e Evropës në atë gusht, por dy vjet e gjysmë më vonë ata tashmë po e dërgojnë te Romë si një transferim të lirë. Pse?

Duke parë shifrat nga eksperienca e tij me Interin, Zefi nuk i zhgënjeu pritshmëritë. Midis U17, U18 dhe Primavera ai bëri 47 paraqitje dhe 25 gola, duke u konfirmuar si një driblues i zoti dhe gjithashtu duke bërë përparim në lojën e tij instinktivisht tepër individuale.

Megjithatë, nëse e krahasojmë rrugën e tij me atë të lojtarëve të tjerë të Interit të vitit 2005 – nga Valentin Carboni te Aleksandar Stankoviç – kuptojmë se si 10 paraqitjet e tij të vetme midis Primavera dhe Youth League “stonojnë” në krahasim me bashkëmoshatarët që kanë shijuar tashmë Serinë A.

Thelbi i çështjes, përveç disa dëmtimeve, ishte në fakt sjellja e tij, e cila jo gjithmonë ishte në përputhje me kërkesat e klubit. Mund të thuhet se vizioni i tij individualist për futbollin gjendej edhe në jetën e përditshme, me disa “dhimbje koke” që përfunduan duke penguar përfshirjen e tij në një sistem që kërkon respektimin e rregullave si vlerë themeluese e sektorit të të rinjve dhe vetë shpirti i ekipit.

Zefi nënshkroi një kontratë në moshën 16-vjeçare dhe nga Dublini e gjeti veten duke jetuar larg familjes së tij në një Milano plot me shpërqendrime. Pas dy vitesh e gjysmë përpjekjesh të Interit për ta çuar në rrugën e duhur, palët mbetën të mbërthyera në rinovimin – në rënie – të kontratës që skadon, ndaj zgjedhja e përbashkët ishte gjetja e një destinacioni të ri, Roma.

Pikëpamja e verdhekuqve është e ndryshme, para së gjithash sepse klubi sjell në shtëpi një talent të padiskutueshëm në një transfertë të lirë me sfidën për ta bërë atë të lulëzojë në futboll dhe të piqet personalisht. Operacioni është fitues sepse investimi ekonomik është zero dhe Interi ka marrë një klauzolë që siguron që klubi milanez do të marrë një përqindje të rishitjes së ardhshme në rast se sulmuesi bën kapërcimin drejt një skuadre tjetër.

Në çdo rast, ai do të largohej nga Milano me zero nga 1 korriku. Shpresa e përbashkët është që në Romë, sulmuesi U-19 mund të gjejë vërtet (madje edhe brenda vetes) përbërësit për të qenë më pak individualist, duke shmangur shpërqendrimet dhe me të vërtetë duke u fokusuar në një karrierë që ka të gjitha kushtet për të qenë premtuese.