Vllaznia e femrave ka mesuar pak minuta me pare emrin e ekipit kundershtar me te cilin do te ndeshen diten e diele ne finalen e grupit 10 te “UEFA Women Champions League”. Ai eshte ekipi kampion i Sllovakise, Spartak Myjava.

Ky i fundit ka mundur pasditen e sotme ne ndeshjen e luajtur ne Petrovac te Malit te Zi ekipin kampion te ketij vendi- Breznica me rezultatin 3-2. Madje duhet thene se ka qene nje fitore me permbysje per vajzat sllovake.

Ne pjesen e pare kane luajtur me mire malazezezet qe kane kaluar te parat ne avantazh me ane te futbollistes Durdevac ne minuten e 13-te Me pas ka dyfishuar Vujadinoviç ne minuten e 20-te dhe gjashte minuta me vone Spartak do te ngushtonte shifrat me ane te futbollistes Retkesova. Ne kete menyre pjesa e pare eshte mbyllur me fitoren 2-1 per malazezet e Breznica.

Por ne pjesen e dyte tek lojtaret e ketij ekipi jane vene re shenja lodhjeje dhe si rrjedhoje, nga kjo kane perfituar kundershtaret qe kane barazuar fillimisht me ane te Bogorova ne minuten e 78-te nderkohe qe pese minuta para fundit, Retkesova do te shenonte edhe golin e trete dhe njekohesisht te fitores per Spartak Myjava qe ne kete menyre triumfon ne shifrat 3-2.

Ne kete menyre, ky ekip ka fituar te drejten qe te dielen ne oren 18.00 po ne stadiumin ku u luajt ndeshja e sotme, te ndeshet me Vllaznine per te percaktuar skuadren qe do te kualifikohet ne mes 32 me te mirave te Europes.

Vllaznia ka avantazhin qe tashme e njeh kete kundershtare dhe padyshim qe do te kerkoje fitoren per te qene ajo ne kete tur te dyte te ketij kompeticioni shume te rendesishem te futbollit europian te femrave./SHKODRA-SPORT.COM/