Gota gjysmë e mbushur apo gjysmë bosh? Sipas Stefano Piolit hyjmë në fushën e opsionit të dytë, pavarësisht një goli të shënuar në minutën e 97-të, por ndoshta vetëm ndeshja ndaj Kremonezes do të mund t’u japë një drejtim të caktuar dyshimeve të Milanit për rikthimin e tyre nga Roma.

Sepse është e vërtetë që skuadra kuqezi është ajo që është përpjekur të luajë më shumë topin, por 60 sekonda nga fundi ata kishin zero pikë në xhep ndaj një kundërshtari në gjendje shumë më të vështirë për sa u përket dëmtimeve.

Barazimi në Romë përkthehet në mundësi të qëndrosh pranë rivalit duke ndarë pozicionin, çka është gjithashtu thelbësore, sepse për momentin kriteret e një përfundimi të barabartë të kampionatit do ta shpërblente vetë Piolin (të njëjtat pikë në ndeshjet kokë më kokë, të njëjtat gola të shënuar në ballë me ndeshjet me kokë, e njëjta diferencë golash në përgjithësi, por më shumë gola të shënuar nga Milani në total në kampionat).

POR PA LEAON… Për sa u përket indikacioneve në vështrimin e sprintit të fundit të sezonit, ndeshja në “Olimpico” konfirmoi vështirësinë e Milanit për të qenë në gjendje të mposhtë kundërshtarët e mirorganizuar dhe të mbyllur fort prapa. Kuqezinjtë nuk janë të këqij sa duhet, aq më tepër kur intensiteti nuk është në aspektet kryesore të ndeshjes. Fundja, nuk është rastësi që trajneri i kuqezinjve u ankua se si mungesa e ritmit penalizoi performancën e Milanit, që ishte parashikuar para ndeshjes.

Pa shtytjen e zinxhirit Hernandez-Leao dhe me Benaserin gjithmonë të mbuluar, është e vështirë t’i shërbehet Zhirusë dhe nëse i shtojmë mbrëmjen e zezë të Brahim Diazit, fotografia e barazimit me Romën bëhet më e plotë. Nuk është rastësi që Pioli i kërkoi portugezit të kërkonte më shumë thellësi për të gjetur hapësirë pas dy linjave shumë të ngushta të Romës, por lëvizja e tij në minutën e 97-të konfirmon edhe një herë se numri 17 është njeriu që mund të bëjë vërtet diferencën jashtë strukturave taktike të ekipit.

KUSUR ROMËS – Edhe për shkak se me rrotacionet në horizont, Pioli ka paralajmëruar disa ndryshime në dy ndeshjet e ardhshme nisur nga angazhimet e shumta, dhe një tjetër performancë pa ngjyrë nga De Ketelare, nevojitet një pikë referimi për skuadrën që ngjitet në momentet më të vështira. Nga ana tjetër, ndikimi i Salmakersit ishte i mirë dhe me golin, ndër të tjera, ia ktheu Romës kusurin e barazimit të “San Siro”-s kur Milani ishte rikuperuar nga 0-2 në 2-2.