Lioni eshte kampionia e Europes ne fuqi ne futboll per femra. Wolfsburg, Chelsea dhe Barcelona jane skuadrat kampioneve te tre vendeve qe kryesojne rang-listen europiane, pikerisht te Gjermanise, Anglise dhe Spanjes. Keto 4 skuadra jane kualifikuar direkt per ne fazen e grupeve te “UEFA Women’s Champions League” sivjet dhe do jene koka grupesh ne 1/16 e ketij kompeticioni.

10 te tjerat, mes te cilave edhe Vllaznia, jane kualifikuar diten e djeshme per ne kete tur dhe ketu behet fjale per ekipe si Arsenal (Angli), Benfica (Portugali), Juventus (Itali), Paris Saint-Germain (France), Real Madrid (Spanje), Rosengård (Suedi), Slavia Praha (Çeki), St. Pölten (Austri) dhe Zürich (Zvicer).

Sot nderkohe do te percaktohen edhe dy skuadrat e fundit qe do te kalojne ne fazen e grupeve te ketij kompeticioni dhe shanset me te medha, nisur edhe nga rezultatet e ndeshjeve te para, jane Bayern dhe Roma. Me to do te plotesohet 16-shja dhe te henen qe vjen do te hidhet edhe shorti per ndarjen e tyre ne 4 grupe.

Per Vllaznine ky eshte maksimumi. Edhe per futbollin shqiptar, ballkanik dhe rajonal. Te jesh rival me ekipe si keto te mesipermit, padyshim qe eshte maja e futbollit te femrave.

Ne Shkoder kesisoj do te vijne per te luajtur mbase edhe Lioni kampion ne fuqi, edhe Wolfsburgu apo Chelsea e Barcelona. Mund te jene po ashtu edhe Real, Arsenaj, Juventus, PSG, Bayern, Roma etj dhe kjo padyshim qe do t’ia rrise edhe me shume vleren futbollit shqiptar.

Pikerisht per kete arsye, kjo arritje e Vllaznise eshte per t’u vleresuar ne maksimin sepse po e ben Shqiperine serish objekt i vemendjes se vendeve me te zhvilluara te Europes/SHKODRA-SPORT.COM/