Milani thuhet se ka vendosur të investojë në sulmuesin e RB Leipzig, Benjamin Sesko, i cili mund të bëhet nënshkrimi i tyre më i shtrenjtë ndonjëherë.Rossonerët kanë nevojë për një sulmues të ri, pasi Olivier Giroud tashmë ka vendosur të largohet kur i skadon kontrata më 30 qershor dhe t’i bashkohet klubit të Major League Soccer, Los Angeles FC.

Janë përmendur disa opsione, por duket sikur kanë zero mundësi për sllovenin Sesko.Sipas Gazzetta dello Sport, Milani është i përgatitur të investojë shumë në ‘vrasësin’ e RB Leipzig, potencialisht mbi 60 milionë euro.

Sidoqoftë, kjo mund të mos mjaftojë, pasi Sky Sports Deutschland, klauzola e lirimit në kontratën e lojtarit është rritur në bazë të performancës.

Aktualisht është në 65 milionë euro dhe mund të shkojë deri në 75 milionë euro, pasi ai tashmë ka shënuar 16 gola dhe ka dhënë dy asistime në 40 ndeshje konkurruese këtë sezon.Sesko është i ri, mbush 21 vjeç në fund të këtij muaji dhe gjithashtu ka tërhequr interes nga Arsenali dhe Chelsea në Ligën Premier.

Prandaj Milani duhet të lëvizë shpejt për ta bërë atë të pranojë propozimin e tyre, veçanërisht përpara Euro 2024, ku paraqitja e tij me Slloveninë mund të rrisë më tej profilin e tij. /Telegrafi/