Çudia me e madhe e sezonit te sivjetem sidomos tek kampionati i futbollit te femrave ka qene vendosja e skemes se re me “Final 4”. Nje skeme ne fakt qe nuk ka asgje te perbashket me ate te meshkujve qe prodhon te ardhura per kater ekipet pjesmarrese, ndersa tek femrat ZERO, ndonese jane shtuar edhe tre ndeshje qe kane kosto financiare brenda. Federata Shqiptare e Futbollit ka akoma ne fuqi vendimin e Komitetit Ekzekutiv per shperblimin e ekipit kampion me 10 milione leke te vjetra!!!

Nejse, por ne kete shkrim do te ndalemi tek skema e re e cila po prodhon çudira nga dita ne dite. E para e pnes, ajo u miratua kur kampionati kishte filluar dhe kjo perben nje absurditet. E dyta, u tha se per täi bere sa me shume jehone futbollit te femrave, finalja do te luhej ne “Air Albani” dhe kjo u deklarua publikisht. Realiteti: Do te luhet ne “Shtepine e Futbollit”.

E treta dhe e fundit. FSHF ka mbi nje jave qe ka caktuar daten e finales per titullin kampion, me 11 maj. Nisur nga kjo ekipet kane bere planet e tyre dhe me se shumti Vllaznia. Ajo ka ne rradhet e saj disa lojtare te huaja te cilat kane programuar kthimin ne vendin e tyre menjehere pas perfundimit te kampionatit dhe duke qene se data e finales kishet 11 maj, drejtuesit e Vllaznise u kane prere biletat per me 12 dhe 13 maj!!!

Çuditerisht diten e djeshme ekipet jane njoftuar se finalja eshte shtyre 48 ore, pra nga 11 me 13 maj!!! Arsyeja sipas Federates ka te beje me aplikimin e sistemit VAR ne kete finale. Pyetja qe lind ne kete rast eshte, nese do kishin dashur ta aplikojne sistemin VAR, pse nuk e kane llogaritur kete gje qe me perpara duke qene se me 11 luhen edhe ndeshjet e Superiores dhe Federata nuk ka mundesi per sistemin VAR?

Po pse eshte zgjedhur data 13 dhe jo 12 per shembull? Te Vllaznia jane te bindur se ne kete mes ka diçka qe nuk shkon dhe kjo lidhet me nderhyrjen e drejtuesve te Apolonise. Apolonia luan sot gjysmefinalen e kthimit dhe ne Shkoder jane shume te bindur se ne finale shkojne fieraket.

Por ato jane te lodhura dhe si rrjedhoje shtyrja e finales ka te beje pikerisht me kete arsye, per t’i dhene dy dite me shume kohe ne dispozicion per t’u pergatitur per finalen me Vllaznine!!! Keto jane gjera qe ne fakt nuk shkojne sepse siç eshte shprehur edhe me perpara presidenti Matija, disa prej ekipeve kundershtare duke gjetur terren edhe tek segmente te caktuara ne Federate, po bejne çmos per t’i marre titullin kampion Vllaznine, por edhe kete here me shume mundesi planet e tyre do deshtojne./www.shkodrasport.com/